کد خبر : ۹۹
تاریخ انتشار : ۰۲:۰۹ - ۱۵ تير ۱۳۹۶
نماینده سازمان ملل متحد:
نماینده سازمان ملل متحد در ایران: پدیده گرد و غبار پدیده ای است که علاوه بر ایرانیان سایر افراد در جهان نیز با این معضل دست و پنجه نرم می کنند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، گری لوئیس در نشست خبری که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست که به منظور کنفرانس  بین المللی گرد و غبار - چالش ها و  راهکارها  برگزار شد افزود: موضوع گرد و غبار موضوع بسیار مهمی است که جامعه جهانی نیز به دلیل  اهمیت این موضوع به آن پرداخته و در دسامبر سال گذشته در سازمان ملل متحد قطعنامه ای تصویب شد که ایران به همراه سه کارگزار سازمان ملل کنفرانسی با موضوع  مقابله با گردو غبار چالش ها و راه حل ها برگزار کند .
وی ادامه داد : در این کنفرانس  کشورهایی که بیشترین تاثیر در طوفان گردوغبار  را دارند  حضور دارند  و در طی این سه روز به راه حال فنی و تخصصی در حوزه بین الملل  به بحث و گفتگو می پردازند که امیدواریم  در پایان به نتایج خوبی دست یابیم .
گری لوئیس با اشاره به  محورهای مهم  این کنفرانس  در تهران  تصریح کرد : در پایان  سه روز برگزاری کنفرانس بین المللی  بیانیه ای در تهران با حضور  وزرای  کشورهای  شرکت کننده  تهیه  می شود  تا در آینده  بتوانیم  با کمک ها و راهکارهای فکری  چالش گرد و غبار را حل کنیم .
وی ادامه داد : موضوع  دیگری که در این کنفرانس مورد اهمیت است تهیه یک گزارش  تخصصی و پیشنهادی  برای  اینکه  چه کارهایی را  کشورهای شرکت کننده برای جلوگیری از گرد وغبار باید انجام دهند  تهیه و تدوین می شود .
نماینده سازمان ملل متحد  افزود : و مورد آخر اینکه در روز سوم بازدید میدانی از اهواز و کاشان با شرکت کنندگان خواهیم داشت  تا اقدامات ایران در مقابله با پدیده گردو غبار  را از نزدیک  ببینند  و نتیجه این بازدید  و کنفرانس بین المللی در 11 سپتامبر در مقر سازمان ملل متحد  با حضور  کشورهای دیگر، بحث و گفتگو می شود و اقدامات ایران نسبت به آن  عنوان می گردد  .
وی با اشاره به  تعداد کشورهای شرکت کننده  در این کنفرانس  گفت : در ابتدا  ما  به 58 کشور دعوت نامه زدیم و تا کنون 30 کشور برای شرکت در کنفرانس اعلام آمادگی کردند و بسیاری از این کشورها وزرای محیط زیستشان در این کنفرانس شرکت می کنند و برخی دیگر نمایندگانشان را  به ایران می فرستند .
گری لوئیس افزود: همه دعوتنامه ها با امضای خانم ابتکار و سه کارگزار سازمان ملل متحد  از جمله  عمران ملل متحد ، محیط زیست ملل متحد و اداره امور اجتماعی و اقتصادی ملل متحد برای شرکت کنندگان  فرستاده شده است .
وی گفت: اریک سول هایم رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد  نیز در این کنفرانس  حضور خواهد داشت .
نماینده سازمان ملل  متحد با اشاره به اهمیت موضوع گرد و غبار در عرصه جهانی  اظهار کرد : در دو سال گذشته  جامعه جهانی تا کنون 4 قطعنامه  صادر کرده و همه قطعنامه ها به همت تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران  به تصویب رسیده است و در واقع دلیل اینکه این کنفرانس در تهران برگزار شد این بود که تهران در مجامع بین المللی نسبت به  موضوع گرد و غبار و معضل آن بسیار  تلاش کرده است .
وی ادامه داد : به همین دلیل است که سازمان ملل متحد  خیلی خوشحال شد  تا دولت جمهوری اسلامی ایران  این همایش را برگزار می کند تا مشکل کشورهای دیگر حل شود .
گری لوئیس با اشاره به تعداد گروه های خبری  شرکت کننده در این کنفرانس افزود : در این  کنفرانس بین 15 تا 20 خبرگزاری  خارجی  حضور دارند .


نام:
ایمیل:
* نظر: