کد خبر : ۹۸
تاریخ انتشار : ۰۱:۵۷ - ۱۵ تير ۱۳۹۶
ابتکار:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست: هیچ مجوز جدیدی برای برداشت آب از سرشاخه های کارون یا احداث سد روی این رودخانه صادر نشده و هر چه هست مربوط به گذشته است و درحال حاضر خوزستان شرایط سختی را تجربه می کند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ،  معصومه ابتکار که صبح سه شنبه وارد خوزستان شد، پس از بازدید هوایی از تالاب هور العظیم در غرب این استان، در جمع خبرنگاران افزود: امروز در ادامه همایش بین المللی مقابله با گرد و غباربه خوزستان آمدیم و برنامه روز دوم این اجلاس بازدید از خوزستان و کاشان است که به اتفاق دکتر اریک سولهایم(Erik solheim )، رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل، گری لوییس(gary lewis ) نماینده مقیم سازمان ملل در ایران و بسیاری از شرکت کنندگان در اجلاس بازدید از کانون های ریزگرد و مناطق مختلف خوزستان داریم. 
وی افزود: صبح امروز بازدید هوایی از هور العظیم و بخش های مختلف هوالعظیم انجام دادیم و شاهد احیای بخش‌های بسیاری از تالاب و ورود آب به بعضی از بخش های مرزی با عراق بودیم که می تواند موثر باشد. 
ابتکار ادامه داد: بخش های مهمی از کانون های گرد و غبار این منطقه زیر آب رفته و شرایط بهتری را به وجود آورده است. 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در ادامه بازدیدی از مراحل کاشت نهال ، پخش سیلاب و تثبیت خاک که در خوزستان در حال اجراست داریم. 
وی با اشاره به گرم شدن کره زمین و تغییرات محیط زیستی بر اقلیم خوزستان اظهار کرد: این مساله نیاز به مطالعات بلند مدت دارد تا ابعاد مختلف اقلیم، تغییر اقلیم و آثار آن را ببینیم ولی به هر حال خوزستان شرایط سختی را به خاطر گرما، توفان های گرد و غبار، کاهش بارندگی و تجربه خشکسالی‌های پی در پی را دارد که این اتفاقات آسیب ها و مخاطرات بسیای را به وجود می‌آورد. 
ابتکار گفت: مهمترین مسئله اکنون این است که برنامه سازگاری با مشکلات محیط زیستی برای این استان داشته باشیم و منابع آبی را در عرصه سرزمین درست مدیریت کنیم. 
وی با بیان اینکه دیروز بیانیه وزرا در اجلاس صادر شد افزود: این بیانیه در زمینه همکاری های دو جانبه، چند جانبه، همکاری های فنی، مشارکت و همکاری سازمان ملل در این زمینه که همراهی خوبی نیز تاکنون داشته اند است. 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: امیدوارم سازمان ملل همکاری هایش را بتواند ادامه دهد و کشورها را برای پیشبرد برنامه های مقابله با گرد و غبار در کنار هم کمک و هدایت کند. 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهوری صبح سه شنبه به همراه معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده مقیم سازمان ملل در ایران و برخی شرکت کنندگان در همایش بین المللی گردو غبار وارد اهواز شد. 
در این سفر حدود 30 نفر از مهمانان اجلاس، معصومه ابتکار را همراهی می کنند و یک هیات هفت نفره از سازمان ملل به سرپرستی اریک سولهام معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و گری لوئیس نمایند مقیم ملل در ایران جزو مهمانان هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: