کد خبر : ۳۶۲
تاریخ انتشار : ۲۲:۴۰ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
انتخابات دومین دوره ی الکترونیکی هیات مدیره و بازرسان خانه ی مطبوعات خورستان در حالی برگزار شد که نام بسیاری از چهره های سرشناس مطبوعاتی در میان اعضای هیات مدیره و حتی اعضای مجمع عمومی دیده نمی شود.

بهروز شرف الدین 

انتخابات دومین دوره ی الکترونیکی هیات مدیره و بازرسان خانه ی مطبوعات خورستان در حالی برگزار شد که نام بسیاری از چهره های سرشناس مطبوعاتی در میان اعضای هیات مدیره و حتی اعضای مجمع عمومی دیده نمی شود. 

خانه ی مطبوعات به عنوان نهادی صنفی در سال های اخیر با انسجام بیش تری انتخابات خود را برگزار می نماید به خاطر ِسازماندهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، در برگزاری این انتخابات، از زد و بندهای دوره های پیشین در آن کم تر نشانی هست. 

مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش ارزنده ای در تحقق قانون در اجتماع به عهده دارد و راه را برای توسعه هموار می سازد. این مهم در استانی چون خوزستان، به واسطه ی حضور همزمان ثروت و فقر و توزیع ناعادلانه ثروت، نیازمند توجه جدی است. 

نگارنده ضمن تبریک به اعضای جدید خانه ی مطبوعات و آرزوی موفقیت برای آن ها نمی تواند شگفتی و تعجب خود را از عدم حضور پاره ای از اصحاب رسانه استان خوزستان، در ساختار خانه ی مطبوعات اعلام ننماید.

آیا حضور چهره های شاخص، با سابقه و بدون وابستگی به ادارت و سازمان ها به توان خانه ی مطبوعات نمی افزاید؟ می دانیم که تعداد قابل توجهی از اعضای فعلی خانه مطبوعات که شانس تصدی ریاست این خانه نیز هستند جزو مدیران روابط عمومی چند سازمان مهم استان به شمار می آید و حضور آن ها همچنان که ممکن است به تقویت سازمان های مذبور کمک کند ممکن است راه را بر انتقاد سازنده ببندد. این در حالی است که خوزستان بیش از پیش نیازمند خبرنگاران مستقل و رسانه های آزاد است که بتوانند صدای مردم محروم استان باشند. 

در موضوع آلودگی هوا در منطقه ی شرق اهواز که بی ربط با چند کارخانه ی مهم از جمله لوله سازی، فولاد خوزستان، کربن بلاک و... نیست شاهد بوده ایم که روزنامه نگاران نقش خود را چنان که باید ایفا ننموده اند و کیست که نتواند ارتباط این موضوع را با ارتزاق نشریات به واسطه ی آگهی و به ویژه بی تفاوتی خانه مطبوعات و اعضای این خانه کتمان کند؟ در مسائل ریز و درشت شهرداری نیز همین گونه است. بحث، مترو، خدمات شهری، مبلمان شهری، زیباسازی شهری، آسفالت و ... سال هاست شاهدیم که رسانه ها چنان که باید و شاید به این موضوع نمی پردازند. در حوزه ی فرهنگ نیز عدم ورود رسانه ها به صورت تحلیلی به وضوح احساس می شود. 

می توان گفت خانه مطبوعات استان نماینده ی اصحاب رسانه ی استان نیست. در خانه ی مطبوعات نام های آشنای بسیاری دیده نمی شوند. ممکن است بعضی از این چهره ها به دلایل فردی از حضور در خانه مطبوعات امتناع کرده باشند اما این فقط صورت مساله است. مهم بستری است که این عزیزان نتوانسته اند در آن به بالندگی خود ادامه دهند و به ناچار به عرصه های دیگری همچون فضاهای مجازی پناه برده اند یا ترجیح داده اند به صورت منفرد به فعالیت روشنگرانه ی خود بپردازند تا از رسالت خود دور نشوند و بتوانند به تاثیر گذاری خود بر اجتماعی که به آن متعهدند ادامه دهند. 

چرا خانه ی مطبوعات نماینده ی واقعی روزنامه نگاران خوزستانی نیست؟ ممکن است هرکدام از ما در مواجهه با این پرسش رویکرد خاصی داشته باشیم. عده ای از ما ممکن است پرسش را انکار کنیم اما پرسش بر جای خود باقی می ماند. 

چرا در میان اعضای فعلی خانه ی مطبوعات غیبت این اسامی و بی شمار نام های دیگر دیده می شود: 

حبیب الله بهرامی، عیدی محمد هاشمی، مجتبی گهستونی، محمد مالی، زینب شریفی، منصور محرابی فر، محمد حزبایی زاده، خداداد شوراب، بهروز صالحی، شهرام گراوندی، عیسی نمی، ماندانا صادقی، کوروش کرم پور، کریم عزیزنژاد، کبری آقازری و ...نام:
ایمیل:
* نظر: