کد خبر : ۳۴۵
تاریخ انتشار : ۱۹:۰۸ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
معاون دفتر هماهنگی و فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: رضایت گیری ۱/۸ درصدی براي اهدای عضو با توجه به آمار بالای مرگ مغزی در خوزستان بسیار اندک است.
به گزارش خبرنگار اخبار حکمت؛ عباس چنانی اظهار داشت: به طور میانگین در هر سه ساعت یک نفر در کشور فوت می شود که از این میان سالانه هشت هزار مرگ مغزی رقم می خورد که حدود ۵۰ درصد آنها شرایط اهدا عضو را دارند. سال گذشته تنها ۱۸ مورد پیوند از هزار مورد مرگ مغزی در خوزستان انجام شد که از جمله دلایل آمار پایین پیوند، می توان به رضایت گیری اندک در اهدا اشاره کرد.

وی افزود: تبلیغات و فرهنگ سازی در این زمینه دو عامل اصلی برای تشویق مردم جهت رضایت گیری در اهدای عضو است. متاسفانه در خوزستان نسبت به مسئله رضایت گیری بنا به دلایلی از جمله عدم اطلاع رسانی و تشویق مردم به اهدای عضو عملکرد ضعیفی داشته ایم، که با وجود آمار بالای مرگ مغزی در خوزستان نسبت به استان های دیگر، اهدا عضو کمتری داشته ایم.

عباس چنانی با اشاره به این موضوع که اکثر مرگ های مغزی در شهرهای کوچک تر استان که دارای فرهنگ خاص خود هستند اتفاق می افتد، اظهار داشت: با استفاده از فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از طریق امامان جمعه، بزرگان طوائف، معتمدین محل، رسانه های جمعی، شهرداری ها، آموزش و پرورش و غیره می توان مردم را نسبت به تفاوت مرگ مغزی و کما آگاه کرد، چنانچه بسیاری از مردم نمی دانند بیمار در مرگ مغزی تنها چند روز  زنده می ماند که پس از آن امکان پیوند وجود ندارد اما در کما بیمار حیات دارد و امید به برگشت است.

وی یادآور شد: از آنجایی که در خوزستان اقوام و طوائف متنوعی است و معمولا به صورت عشیره ای تصمیم می گیرند جلب رضایت ولی دم بیمار مرگ مغزی بسیار دشوار است‌، چه بسا والدینی داشته ایم که راضی به پیوند عضو فرزندش نشدند و سال بعد همان والدین برای فرزند دیگرشان درخواست عضو پیوندی داشتند! و اینجاست که علاوه بر تصمیم گیری بر حسب آگاهی، با باورهای غلط در مقابل علم و داستان عشیره و طائفه روبه رو هستیم.


 مسئول هماهنگی و فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در مورد چگونگی دریافت کارت اهداي عضو توضیح داد: مردم می توانند با مراجعه به بیمارستان گلستان در اهواز، همچنین سایت www.ehda.center با ارسال نام، نام خانوادگی و کد ملی،  کارت اهدا عضو را دریافت کنند و اگر کارت از طریق ثبت نام در سایت برای شما ارسال نشد به دفتر پیوند اعضا بیمارستان گلستان قسمت nicu مراجعه کنند و کارت را حضوری دریافت کنند، در ضمن تفاوت ظاهری کارت ها بلامانع است و چون سایت هایی مانند بانک ملی جهت تبلیغات نیز این امر را پشتیبانی می کند کارت صادره اهدا عضو از این طریق ممکن است متفاوت باشد.

وی در مورد استثناهاي اهدي عضو گفت: به جز بیمارانی که تومور مغزی بدخیم دارند کلیه بیماران از جمله بیماران دیابتی، بیماران دارای فشار خون، بیمارانی که تومور مغزی آنها خوش خیم بوده و بهبود یافته است و همچنین بیماران دارای هپاتیت نیز در صورتی که به بیمار هپاتیتی اهدا شود می توانند اهدا عضو داشته باشند.

عباس چنانی در ادامه افزود: رضایت ولی دم شرط لازم برای اهدا و این کارت تنها جنبه فرهنگی و تبلیغاتی برای تشویق مردم به این امر خداپسندانه است، بنابراین پس از دریافت کارت لازم است ولی دم را نیز از این تصمیم آگاه و رضایت ایشان را جلب کنیم. همچنین محدودیت سنی برای عضویت، از نوجوانی تا ۶۵ سالگی است، چنانچه این اطلاع رسانی باید از طریق آموزش و پرورش در مدارس صورت پذیرد تا دانش آموز مبلغی برای تشویق والدین به این امر مهم باشد، در ضمن اهدا کننده نمی تواند تعیین کند به چه کسی عضو را بدهد اما می تواند مشخص کند چه عضوی را اهدا کند.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره مراحل اهدای عضو توضیح داد: پس از رضایت ولی دم، گروهای خونی مشابه (مثلا شش نفر) را که در اولویت هستند انتخاب می کنند، آزمایش بافتی از گیرنده ها و دهنده عضو صورت می گیرد و شخصی که شرایط مساعد تری  و احتمال پس زدگی پایین تری نسبت به پیوند را دارد، عضو مورد نظر را دریافت می کند.

وی گفت: دو پیوند کبد و کلیه در اهواز انجام می شود، اما از آنجایی که آمار رضایت گیری پایین است تلاشی هم جهت فراهم کردن امکاناتی از جمله تجهیزات سخت افزاری مانند اتاق عمل های خاص و مراقبت های ویژه و غیره صورت نمی گیرد.

 معاون دفتر هماهنگی و فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان ضمن تاکید مجدد بر همکاری نهاد های مختلف از جمله رسانه ها، خطیبان جمعه، امام جمعه اهواز، شهرداری ها و اداره فرهنگ و ارشاد گفت: باید این باور را در مردم زنده کنیم که مرگ مغزی با کما یکسان نیست و اهدای عضو برابر است با زندگی دوباره برای انسانی دیگر، چنانچه باغملک به خاطر تشویق و فرهنگ سازی پزشک معتمدی که توانسته است  آگاهی مردم را ارتقا بخشد، رتبه اول رضایت گیری در استان و در مقابل شادگان کمترین آمار را دارد.

وی در پایان افزود: استان کهکیلویه و بویراحمد حدود ۹۰ درصد  رضایت گیری از مرگ های مغزی برای پیوند عضو را دارد که در مقایسه با استان ما که حدود ۱/۸ درصد است آمار بسیار بالایی دارد که این آمار رضایت دهی بالا با اطلاع رسانی و تشویق مردم از طریق امام جمعه  یاسوج، مرحوم آیت الله ملک حسینی و دیگر ارگان ها از جمله شهرداری صورت گرفت.

خبرنگار: مهرنوش طافیان

نام:
ایمیل:
* نظر: