کد خبر : ۳۴۳
تاریخ انتشار : ۰۲:۳۹ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت با هدف شناسایی افراد مبتلا و کاهش هزینه های عوارض ناشی از آن آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار حکمت؛ ایرج نظری در نشست خبری که حول سه محور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، بررسی کیفی و کمی خدمات دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در سیل اخیر و طرح پویش ملی بهار همدلی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، گفت: یکی از معضلاتی که همواره جمعیت کشور را دچار مشکلات متعددی کرده، فشار خون است که باعث بروز بیماری هایی از قبیل عارضه قلبی، مغزی و کلیه می شود. اگر فشار خون کنترل شود، این بیماری ها رخ نمی دهند.لذا، هم برای فرد مشکلی ایجاد نمی شود و هم در بخش اقتصاد سلامت در مصرف منابع مالی جهت درمان عوارض این بیماری صرفه جویی می شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم آگاهی مردم نسبت به عوامل بروز فشار خون و فرهنگ سازی در این زمینه اظهار کرد: با شناسایی افراد مبتلا و درمان به موقع آنها می توان امیدوار بود از بروز عوارض ناشی از این بیماری (مغزی، کلیوی، قلبی) جلوگیری کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این پرسش که اطلاع رسانی و آموزش از چه طریقی انجام می شود، گفت: از آنجایی که اصحاب رسانه بازوی توانمند در عرصه های مختلف از جمله سلامت است می توانند از طریق نشست های خبری و همکاری با دانشگاه و تفهیم طرح برای افراد با زبانی شیوا و رسا در کنترل فشار خون و اطلاع رسانی به افراد جامعه تاثیر به سزایی داشته باشند.

ایرج نظری در ادامه افزود: همچنین با ساخت موشن گرافی های مناسب و انتشار آن در شبکه های اجتماعی، حضور متخصصین در برنامه های صداوسیما، نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در این زمینه، نصب بنرها در اتوبوس ها و تاکسی های شهری و همچنین با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir و ارسال پیامک از طریق تلفن همراه می توان بستر مناسبی برای آگاهی سازی و آموزش مناسب در این طرح ملی ایجاد کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از آنجایی که آمار افراد زیر ۳۰ سال در این طرح اندک است و باید هزینه برای اجرای این طرح قابل توجیه باشد فعلا از افراد بالای ۳۰ سال شروع کرده ایم.

وی ضمن اشاره به سیل اخیر در استان اظهار داشت: با توجه به تغییرات زیست محیطی، مسائل سلامت محور تحت تاثیر قرار گرفت و مشکلاتی را رقم زد. خوشبختانه با رسیدگی های لازم و جلوگیری از عوارض ناشی از اسکان های موقت در محیط‌های کوچک، خارج از نرم بیماری های جمعیتی، بیماری نداشته ایم و امور مربوطه به خوبی کنترل شد.

ایرج نظری ضمن اشاره به پویش ملی بهار همدلی خاطر نشان کرد: گرچه این طرح در حیطه دانشگاه و از طریق پرسنل و دانشجویان اجرایی می شود اما هیچ منعی جهت مشارکت سازمان ها ارگان ها و ادارات دیگر وجود ندارد. آغاز این پویش از طریق دانشجویان سراسر کشور است که به یک همکاری وزارت خانه ای و کشوری تبدیل شد. هدف جمع آوری منابع مالی با مشارکت چند وجهی از جمله همکاری کمیته امداد جهت بازسازی منازل در مناطق سیل زده است.


فشار خون بدانیم، شعاری برای سلامت

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز نيز گفت: هم زمان با روز جهانی فشار خون، شعار (فشار خون بدانیم) را جهت کنترل مرگ های زودرس زیر ۷۰ سال سرلوحه این طرح قرار داده ایم.

سید مهدی حسینی زاده در ادامه افزود: این اقدام جهت ارزیابی و پایش در جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی اجرا می شود. هدف آگاهی مردم و ایجاد حساسیت با کمک رسانه ها برای ملحق شدن به این طرح ملی و کاهش ۲۵ درصدی عوارض ناشی از این بیماری(بیماری های قلبی، عروقی، مغزی) تا سال ۱۴۰۴  است.

وی در ادامه گفت: در میان مبتلایان به عارضه فشار خون تنها ۶۰ درصد افراد نسبت به بیماری خود آگاهی دارند که از این درصد نیمی از آنها مراقبت درمانی گرفته اند. با توجه به اینکه شناسایی و کنترل این بیماری از بروز مشکلات دیگری از جمله سکته های قلبی، مغزی و دیابت جلوگیری می کند بر لزوم اجرای این طرح تاکید کرد.

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: این طرح از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه اجرا می شود که مراکز جامعه سلامت، پایگاه بهداشت، خانه بهداشت، داروخانه ها، همچنین ایستگاه های سیار و ثابت در کانون های جمعیتی با کمک هلال احمر، سپاه و بسیج پزشکی در شهرهای مختلف میزبان افراد برای شناسایی عارضه فشار خون است. همچنین تمامی اطلاعات دریافت شده از طریق این پایگاه ها و سامانه الکتریکی salamat.gov.ir در سامانه دیگری به نام سیب سلامت جمع آوری و بررسی می شود.

مهدی حسینی زاده در رابطه با اقدامات حوزه بهداشت در خصوص سیل اخیر افزود: جمعیت هدف در سیل اخیر، زنان باردار، کودکان و سالمندان بودند که بر اساس پروتکل های جهانی ابتدا برنامه ریزی های لازم جهت این گروه هدف انجام شد. به طور مثال اگر ویزیت به صورت روتین برای زنان باردار به صورت ماهانه صورت می گیرد در سیل اخیر و مراقبت های ویژه این ویزیت ها روزانه انجام شد که طبق این دستور تعداد ویزیت های مامایی به هفت هزار مورد رسید.

وی در ادامه ضمن اشاره به سیستم مراقبتی سندرومیک(چادر به چادر) اظهار کرد: ۲۶ هزار مورد کلرسنجی آب در محل کمپ ها و مناطق سیل زده صورت گرفت. تعداد نمونه گیری های میکروبی آب به ۴ هزار مورد رسید، حدود ۲۱۴ هزار مترمکعب گندزایی،لایروبی و آهگ پاشی شد، ۱۴ هزار مورد بازدید از مراکز انبار مواد غذایی صورت گرفت.


بیماری غیر واگیر چالش درمان جهانی 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: عوارض ناشی از بیماری فشار خون (قلبی، کلیوی، مغزی) یکی از پر چالش ترین امور، در شبکه های درمان و بهداشت جهانی است.

مهران ورناصری ضمن اشاره به مبتلایان ۵۳ درصدی بالای ۱۵ سال در ادامه افزود: در سال ۹۷ قریب به ۵۵۵ نفر بیمار قلبی به بیمارستان گلستان مراجعه کرده اند که ریشه آن فشار خون و دیابت است.

با توجه به اینکه هزینه بیماری های ناشی از فشار خون از جمله دیالیز سالانه حدود ۲ میلیارد تومان است با اجرای این طرح می توانیم تا حدودی این بیماری را شناسایی و نسبت به کنترل و عوارض ناشی از آن اقدام کنیم.

ورناصری طی اقدامات صورت گرفته در سیل اخیر گفت: همکاری عملیاتی بین همه واحدهای امداد و نجات صورت می گرفت و بیمارانی به صورت تخصصی به بیمارستان های مرکز منتقل شدند. بیمارستان سلامت با داشتن ۱۲۰ بیمار اعصاب و روان و ۲ نفر قاتل در میان این بیماران بدون هیچ مشکلی به مکان دیگری منتقل شد.

وی در ادامه گفت: بیمارستان ۵۰ تخت خوابی در حمیدیه دایر شد و یک بیمارستان صحرایی دیگر در منطقه منبع آب که در سطح بالای شهر قرار دارد آماده شد که در صورت نیاز و احتمال آبگرفتگی بیمارستان های گلستان، امام خمینی و رازی بیماران به این مکان منتقل شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: صد دستگاه آمبولانس و ۷ دستگاه اتوبوس آمبولانس در مناطق درگیر سیل آماده به خدمت بودند. خوشحال هستیم هیچگونه مرگ و میر و بیماری عفونی ناشی از سیل اخیر در حوزه کاری ما صورت نگرفته است.اصلاح الگوی مصرف با کاهش مصرف نمک

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: هر ایرانی روزانه ۱۰ تا ۱۲ گرم  نمک مصرف می کند که در مقایسه با آمار جهانی دو برابر حد مجاز است.

حسین برزگر گفت: عمده مصرف نمک در ایران به خاطر مصرف نان است که برای هر نفر در سال ۱۶۰ کیلوگرم تخمین زده شده که تقریبا ۶ برابر آمار جهانی است.

وی در خصوص سیل اخیر اظهار کرد: برای اولین بار در کشور توانستیم دستورالعمل توزیع سریع دارو در بحران سیل را مکتوب کنیم. طراحی أین سیستم به گونه ای بود که در هر نقطه ای که درخواست دارو داشتیم طی ۳ ساعت دارو به محل درخواست ارسال شده بود.

معاون غذا و دارو دانشگاه جندی شاپور اهواز ضمن تمجید از ۴۳ شرکت پخش دارو در ادامه افزود: رقابت به رفاقت تبدیل شد تا امدادرسانی در بهترین حالت انجام شود و امیدواریم این همدلی ها برای توزیع سریع دارو ادامه پیدا کند.

وی گفت: بیماران خاص شناسایی می شدند  و به صورت رایگان تحت درمان قرار می گرفتند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ادامه با اشاره به تعرفه خدمات پزشکی گفت: همه خدمات پزشکی به جز تعدادی محدود تعرفه دارند و پزشکان ملزم به نصب تابلو تعرفه در مطب هستند که در صورت عدم نصب تابلو با خاطیان برخورد جدی صورت می گیرد.

نظری در انتها ضمن تاکید بر استاندارد درونی مطب ها خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات ما این است که مطب ها در مرکز شهر و بافت بازاری قرار گرفته اند، با توجه به کمبود پارکینگ  و سختی در رفت و آمد مردم، ارگان هایی نظیر شهرداری باید برای رفع این معضل اقدام کند تا رفت و آمد ها برای درمان راحت تر انجام شود.


خبرنگار: مهرنوش طافیان
نام:
ایمیل:
* نظر: