کد خبر : ۳۴۰
تاریخ انتشار : ۰۰:۵۶ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
در دل روستایی فراخ، حالا انبوهی از نخلهای شاداب وسبز سر به فلک کشیده اند جایی که افق سبز بر آبی زمین بوسه می زند می توان ضجه های نخل و زمین را با هم شنید. تابستان فریاد عطش و حالا از آب زیاد.


به گزارش سایت اخبار حکمت؛ اینجا روستای دابوحیه در جاده آبادان است. روستایی با 210 خانواده که اغلب کشاورز هستند و یا کارگران کشت و صنعت.

ام هاشم دستم را می گیرد و مرا می برد به جایی که نامش را بغشه گذاشته است.

باغچه کوچک ام هاشم پر است از درخت و بوته گیاه. خودش می گوید: وضع حالایش را نبین همه چی در حال از بین رفتن است. زمین شور شده و همه گیاهان دارن میمیرند.

زمین خیس و گل الود و گیاهانی که حالا روبه زردی می روند خبر از حادثه ای می دهد که همین چند روز گریبان باغچه ام هاشم را گرفته است.

او می گوید: یک هفته ای هست که سیلاب به روستای ما رسیده است و اغلب مزارع ما را به زیر آب برده است. اینجا را نگاه کن. اینها بوته گوجه است سال گذشته کلی محصول عایدم شد اما امسال همه زحماتم دارد از بین می رود.

باغچه کوچک ام هاشم انواع درختان انگور، انار، توت و بوته های گوجه فرنگی و انواع سبزی و گلهای زینتی را در خود جا داده است. باغچه کوچکی که دارایی بزرگ زن روستایی است.

باد که می وزد امواج آب از اطراف روستا شنیده می شود. جوانان گروه گروه در اطراف روستا نگهبانی می دهند تا سیل بندی که شبها و روزها برای ساختن آن زحمت کشیده اند آسیبی نبیند.

جوانی به طرفم می آید. آستینش را بالا می زند و جای نیش حشارات و آفتاب سوختگی روی دستش را نشان می دهد. می گوید: دو هفته است روی سیل بند داریم کار می کنیم هیچکس به فریاد ما نرسید. اهالی دست به دست هم دادیم تا خانه های خود را حفظ کنیم. غیر از نیروهای مردمی و کمکهای آنها کمک حالی نداشتیم.

جوان ادامه می دهد: اکثر زمینهای ما به زیرآب رفته ما کشاورزیم وحالا در حیرت هستیم که چطور زندگی خانواده خود را اداره کنیم.

ابوعلی همراه چند نفر از اهالی روستا به دیوار تکیه داده است و از دور حال و روز سیل بند را نظاره می کند. می گوید: ما خدا را داریم. غیر از او هم فریاد رسی نداریم توکل کن بر خدا پسرم.

حالا جمعیت روستاییان در کوچه های خسته بیشتر و بیشتر می شود انگار با شدت گرفتن باد، دلهره و اضطراب در روستا نیز گسترش پیدا می کند.

رحیم سیلاوی دهیار روستای دابوحیه می گوید: روستای ما 1200 هکتار مساحت دارد و سطح زیر کشت آن در حدود 300 هکتار است که در حال حاضر بیش از 50 درصد اراضی کشاورزی آن دچار خسارت شده است.

وی نخلداری، کشت گندم وجو را از عمده فعالیت کشاورزی اهالی روستا معرفی می کند و ادامه می دهد: شغل اصلی اهالی روستا کشاورزی است و عده ای نیز در کشت وصنعت فارابی مشغول به کار هستند.

سیلاوی در ادامه به مشاکلات عمده روستا اشاره می کند و نبود لوله کشی گاز در روستا رایکی از مشاکلات اصلی روستاییان عنوان کرده و تاکید می کند: جمعیت پایین دانش آموزی معضل دیگر روستا است. در حال حاضر درتنها مدرسه روستایی فقط 30 دانش آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. دراین روستا دختران بعد از مقطع ابتدایی ترک تحصیل می کنند چون خانواده ها اجازه نمی دهند دختران در جایی دورتر از روستا ادامه تحصیل بدهند.

سیل بند حالا تا ارتفاع 2 متر بالا می رود سیل بندی که همراه با اوج گرفتن آن دلهره و نگرانی کوچک و بزرگ روستای دابوحیه نیز عمیق ترمی شود.

حالا چشمان روستاییان دوخته می شود به آسمان که دارد رو به خاکی شدن و شاید هم طوفانی شدن می رود. پیر مرد می گوید: ما تنها نیستیم خدا را داریم...


گزارشگر:مهناز بنی تمیمنام:
ایمیل:
* نظر: