کد خبر : ۳۳۸
تاریخ انتشار : ۰۱:۳۷ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۸
طلا پاک است و خاک بر آن منتی ندارد و اکنون که خوزستان درگیر سیل است، آب هم نتوانسته منتی بر خوشه های زرین گندم بگذارد و اندکی از چشم نوازی رنگ طلایی گندم ها بکاهد. گویا تلالو نور، درخشش خوشه ها را دوچندان کرده است.


به گزارش سایت اخبار حکمت؛ کشاورزان منطقه بُنده سلیط سبحانیه از توابع شهرستان سوسنگرد می گویند کشت محصولشان در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است. آنان امیدوار بودند بارش رحمت الهی فراوانی را به سفره هایشان ارزانی دارد. همان کشاورزانی که طمعی به طلای سیاه چاه های نفت ندارند و از نان بازو و عرق جبین خود دانه دانه طلای زرد گندم بر سفره می آورند. ولی اکنون برای حفظ جان خود و خانواده شان نه تنها زمین های زرین بلکه خانه و کاشانه شان را هم به آب سپرده اند و حالا هم در اردوگاه ها نام سیل زده را یدک می کشند. حرف "جان" به میان آمد. شنیدم خانواده های این منطقه هر کدام دست کم یک شهید برای کشور داده اند. چه تصادف جالبی‌! جان دادند و جنگ زده شدند. اکنون مال داده اند و سیل زده. گویا بر پیشانی خوزستان نجیب، ایثار جان و مال و مقاومت نگاشته شده است.

کم آبی در ایام خشک سالی نفس را از زمین هایشان گرفت و حالا هم با آمدن سیل بی تدبیری، قامت محصولشان غرق در آب شد.

وقتی وارد منطقه سبحانیه شدیم برای ادامه مسیر و رسیدن به روستای بنده باید سوار قایق می شدیم همه پای کار هستند نیروهای داوطلب مردمی هر کدام با دست پر آمده و در انتظار قایق اند تا غذا و دیگر احتیاجات مردم را به روستا برسانند. موکب های پذیرایی از مردم هم مستقر شده بودند. در انتظار قایق بودن مجالی شد تا به یکی از قایق داران گفت و گو کنم.

اسحاق نجار می گوید: صیاد هستم و طی فراخوان نیروی دریایی سپاه، از روز اول وقوع سیل برای امداد رسانی به هموطنان خوزستانی به اینجا آمده ایم. بندر دیر از توابع شهرستان بوشهر به تنهایی ۵۰ شناور به خوزستان ارسال کرده است.

این صیاد خون گرم بوشهری در ادامه می گوید: در روز های اول به انتقال و تخلیه روستا و اثاث ضروری زندگی آنان مشغول بودیم و در حال حاضر هم در غذا و دیگر احتیاجات مردم را به روستا می بریم.

جماعت سلفی بگیران

صدای ناراحت و بلند مردی از اهالی نجیب روستا توجه را جلب می کرد خبرنگاران را که دیده بود گویا تصور می کرد می تواند حرفش را به مردم برساند. با همان لهجه زیبای عربی می گفت: ما فقیر نیستیم که عده ای بیایند و با چند غذا از زندگی روی آب ما سلفی بگیرند و بروند.

به راستی شرافت و نجابت مردمان عرب سرزمینم ستودنی ست. زنهار خدشه ای به آن وارد نشود.

سوار یک قایق از نیروی دریایی سپاه شدیم. پاسدار جوانی از استان بوشهر ناخدای قایق بود. از خدمات سپاه در این ایام می گفت: هدف ما خدمت به مردم است و از روز اول سیل با تمام توان در کنار مردم بوده ایم و تا روز آخر هم خواهیم ایستاد.

رد رنگ سرخ سیل بند

قایق در بین مسیر در نقاطی توقف می کرد علت را که جویا می شدی می گفتند سختی شناور موانعی ست که در سر راه آن قرار دارد. جاده، پل، سیم خاردار و ...

سیل بند را نگفتند. آب فرو کش کرده بود و حالا رد سرخ خاک، زحمت مردم را بیشتر نمایان می کرد. با هر توقف یاد گونی خاک و شانه های مردان و زنانی با غیرتی می افتادم که با زحمت فراوان ذره ذره سیل بندی را بالا بردند که اکنون آب به آن دهان کجی می کند و جز رد قرمز خاک چیزی از آن باقی نمانده است.

مدیریت اصولی و جهادی

از بدو ورود به روستا جلسه ای با حضور دست اندرکاران مدیریت این بحران جهت هماهنگی در انجام کارها تشکیل شد. مسئولان سازمان حج و زیارت متولی اصلی سر و سامان دادن به اوضاع این روستا و چند منطقه دیگر هستند. علاوه بر این سازمان، نماینده های گروه های مردمی، دهیار منطقه، نماینده ستاد اربعین حسینی، نماینده شرکت گاز شهرستان و گروه های جهادی از کرج، طلاب حوزه علمیه از شمال کشور، معلمان و تعدادی از مردم محلی روستا حضور داشتند.هرکدام از این نمایندگان آورده خود در این منطقه و نیز فعالیت هایشان را در چند دقیقه بیان می کنند.

ناصر حویزاوی مدیر سازمان حج و زیارت خوزستان می گوید: در حال حاضر در روستای بنده سلیط ۱۰۰ خانوار در چادر زندگی می کنند و طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است خانه ها برای برگشتن مردم به روستا آماده شود و این کار دست کم تا هفته آینده امکان پذیر نیست.

حویزاوی در ادامه با اشاره به اینکه ۴۰۰ نفر در این روستا در چادر زندگی می کنند اظهار می کند: هم چنین اولویت در امداد رسانی به ترتیب بچه ها، معلولان، زنان، مردان و در نهایت دام ها هستند.

ابوالحسن صادقی نماینده ستاد اربعین حسینی از شهرستان دزفول که برای امداد رسانی به روستای بنده آمده بود می گوید: عمده مشکلات این روستا مربوط به انتظامات اردوگاه است که باید در وهله اول مورد توجه قرار گیرد. هم چنین تمیز کردن سرویس بهداشتی هم از منظر جلوگیری از شیوع بیماری ها حائز اهمیت است.

سید قاسم یرافی رئیس شرکت گاز دشت آزادگان هم می گوید شرکت گاز آمادگی کامل را برای بسیج کردن تمام امکانات خود دارد‌.

یک روحانی از استان گلستان هم در روستا حضور دارد و می گوید: درست است گلستان در سیل به سر می برد ولی خدمت رسانی به مردم شریف خوزستان هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این مدتی که در روستا بوده ایم سعی کردیم کار مدیریت را تشکیلاتی کنیم هم چنین مردم این روستا از کیفیت غذا ها راضی نیستند و بهتر است آذوقه در اختیار اهالی روستا قرار بگیرد و با فراهم آوردن امکانات، خود روستاییان غذای روزانه خود را تهیه کنند.

آن طرف فیلم های فضای مجازی

طلبه جوانی به همراه همسرش و یک تیم جهادی از کرج، به صورت داوطلبانه برای خدمت رسانی به روستا آمده بودند.

این طلبه جوان می گوید: در بحران ها همیشه مدیریت بحران با ضعف هایی همراه هست و انعکاس این ضعف ها به صورت گسترده می تواند موجب کند شدن امداد رسانی شود.

وی به یکی از فیلم های پخش شده در فضای مجازی در رابطه با به آتش کشیدن چند غذا در سیل خوزستان اشاره می کند و می گوید: این کار باعث می شود مردم به این فکر بیفتند که پول و وسایل آنها به هدر می رود و این کارها باعث هدایت افکار عمومی می شود و امداد رسانی ها کاهش می یابد و لازم است کلیه مردم و خبرنگاران به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

مدیریت پس از اتمام بحران

رحیم بنده معلم مدرسه در رابطه با نگرانی هایش پس از سیل می گوید: بحران اصلی در این منطقه از ۲۰ روز آینده آغاز می شود و اهالی این روستا که تقریبا ۴۰۰ نفر هستند بعد از فروکش کردن آب مشکل اساسی در بحث تهیه غذا، لباس و برآوردن احتیاجات روزانه دارند و لازم است مسئولان با اتخاذ تدابیری از بروز این مشکلات جلوگیری لازم را به عمل آورند.

نظم در اردوگاه ولایت حمیدیه

از یکی از اردوگاه های سیل زدگان در شهرستان حمدیه هم بازدید به عمل آمد.

تفاوت هنرستان ولایت حمیدیه که تحت مدیریت سازمان حج و زیارت خوزستان است در مقایسه با سایر اردوگاه های اسکان سیل زدگان غیر قابل اغماض است.

در این اردوگاه سه سالن مجزا برای سیل زدگان در نظر گرفته شده است که هر سالن، نماینده مخصوص و کارت شناسایی دارد. از طرفی سر در ورودی سالن برگه ای شامل اطلاعات سالن مثل تعداد نفرات و رده های سنی درج شده است که سبب نظم در توزیع احتیاجات از جمله غذا، وسایل بهداشتی و میان وعده می شود. هم چنین زمان استفاده از حمام هم برای هر سالن مشخص شده است. در هنرستان ولایت ۳ وعده غذا و ۳ میان وعده توزیع می شود. از لحاظ سیستم سرمایشی و تهویه سالن از مطلوبیت لازم برخوردار است و روزانه ضدعفونی می شود‌. هم چنین پزشک روزانه از اردوگاه و چادرها سرکشی می کند.

سید مسعود موسوی از اعضای سازمان حج و زیارت خوزستان است که در برخورد اول شاهد صمیمیت و روی باز وی در برخورد با مردم بودیم، می گوید: بر اساس تجربه ای که در سازمان حج و زیارت خوزستان داشتیم اکنون مشکل خاصی در مدیریت اردوگاه نداریم و با اتخاذ تدابیری سعی شد از بی نظمی جلوگیری شود.

وی در ادامه می گوید: انبار جداگانه ای برای اقلام در نظر گرفته شده است و تمام کمک های رسیده شده در آن انبار لیست می شود و پس از توزیع بر اساس نیازها، میزان خروجی انبار هم کاملا ثبت می شود. هم چنین هلال احمر و اورژانس در اردوگاه مستقر هستند و وظایف خود را انجام می دهند و نیز روزانه محیط داخلی سالن ها از نظر بهداشتی ضدعفونی می شود تا از شیوع بیماری جلوگیری شود.

زندگی جریان دارد

سالن شماره سه شامل سه چادر مجزا است که به سه خانم باردار این اردوگاه اختصاص دارد. پزشک ماما روزانه وضعیت این سه مادر را بررسی می کند.

زهرا سگورنیا از روستای علاونه از توابع شهرستان حمیدیه پس از اسکان در یکی از پادگان ها به دلیل داشتن شرایط خاص توسط یک هلی کوپتر به هنرستان ولایت منتقل می شود.

او می گوید: چند روز دیگر فرزندم به دنیا می آید و در این اردوگاه شرایط رسیدگی خیلی بهتر است.

فاطمه متقیان هم که از روستای جنادله حمیدیه به این اردوگاه آمده است، دو فرزند یک و ۶ ساله دارد و اکنون روزها را در انتظار فرزند سوم سپری می کند. او را در محوطه هنرستان دیدم که به سختی راه می رفت وقتی به گفت و گو با او نشستم می گفت: نیاز به انجام سونوگرافی دارم.

طی صحبت های انجام شده با مسئول اردوگاه آمبولانس برای انتقال او به مرکز سونوگرافی انجام شد.

یا خانه یا جنگل

حسین الوانی پور کشاورز جوان روستای العوده از توابع شهرستان حمیدیه می گوید: در روستا گندم و گوجه و خیار می کاشتیم و از این طریق امرار معاش می کردیم ولی اکنون روستا بیش از یک متر زیر آب است و علاوه بر زمین های کشاورزی خانه هایمان را هم به همراه وسایلشان از دست داده ایم.

او درباره خانواده اش چنین می گوید: پس از سیل مادرم را برای درمان به اهواز فرستادم و هم اکنون به همراه برادرانم و خانواده شان در اردوگاه هستیم. پدرم در جنگل ماند و گفت جایی نمی روم تا به خانه خودم برگردم. من هم فقط شبها می آیم و اینجا میخوابم و دوباره صبح به جنگل بر میگردم. هم چنین از کردستان و مشهد پزشک و نیروهای کمکی به جنگل آمده اند ولی هیچ اثری از مسئولان دولتی در آنجا وجود ندارد.

او درباره کیفیت غذا هم اینگونه می گوید: غذای جنگل بهتر است چراکه مواد غذایی آورده می شود و خود مردم آشپزی می کنند.

سیل بلایای طبیعی در خوزستان

مردم خوزستان تا به خودشان آمدند دیدند جان جوانان را جنگ به تاراج می برد. جان دادند برای وطن. جنگ که تمام شد امید به اصلاح داشتند اما گویا چتر سازندگی بر سر خوزستان قرار نگرفت و از بازسازی ویرانه های جنگ جا ماندند. خاک حاصل خیز و آب خدادادی را غنیمت شمردند وبا غیرت مثال زدنی ویرانه را کاشانه کردند. خشکسالی آمد و ریز‌گرد ها را به ریه های خسته خوزستان فرستاد. امسال تمام امیدشان به بارش و پایان خشکسالی بود که سیل مهمان خانه هایشان شد.

نکته قابل توجه ای وجود دارد و آن این است که:

آقایان مسئول حجم خسارات روحی و مالی در سیل اخیر قابل مقایسه با سیل ۹۵ نیست که پس از ۳ سال به فکر جبران آن بیفتید. از شما که پنهان نیست از دیگران هم پنهان نباشد، بسیاری از این کشاورزان زمینی را تحویل آب دادند که برای بذر آن، پول عاریه گرفته بودند.

این مردم نجیب اند اما کاسه صبر هم گنجایشی دارد.


گزارشگر: آذین حاتمی


نام:
ایمیل:
* نظر: