کد خبر : ۳۳۵
تاریخ انتشار : ۱۱:۳۷ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
استاندار خوزستان:
استاندار خوزستان گفت: ۶۱ درصد از مدارس مسجد سلیمان نیاز به تخریب و بازسازی دارند و این نشان دهنده کم توجهی ما مسئولان است. دانش آموزان مسجد سلیمان چه گناهی کرده اند که در مسجد سلیمان به دنیا آمده اند؟


ظهر روز شنبه ۱۸ اسفندماه ۹۷ شورای آموزش و پرورش استان خوزستان با دستور کار بررسی مشکلات آموزش و پرورش دو شهرستان مسجد سلیمان و باوی برگزار شد. در این جلسه که به میزبانی استانداری خوزستان برگزار شد رؤسای آموزش و پرورش و فرمانداران دو شهرستان باوی و مسجد سلیمان به بیان مشکلات در این حوزه پرداختند.

به گزارش سایت اخبار حکمت، غلامرضا شریعتی با اشاره با مشکلات منحصر به فرد شهرستان مسجد سلیمان اظهار کرد: متوسط مدارس نیازمند تخریب در استان خوزستان ۳۰ درصد است که این میزان در مسجد سلیمان ۶۱ درصد است و نشان دهنده کم توجهی مسئولان است.

وی خطاب به شورای برنامه و بودجه افزود: وقتی ۶۱ درصد از مدارس نیاز به تخریب دارند و برآورد می شود ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد با ۹ میلیارد تومان نمی شود کاری را  پیش برد و باید بدون تعلل، تخصیص این اعتبار در دستور کار قرار گیرد.

شریعتی عنوان کرد: در مدت ۳ سال باید متوسط میزان مدارس تخریبی این شهرستان به متوسط استانی برسد و نباید شرایط نابرابر آموزشی برای دانش آموزان مسجد سلیمانی وجود داشته باشد.

اختلال در نظام برنامه ریزی 

استاندار خوزستان با انتقاد از ۱۲۰ کلاس باقی مانده در استان که از کانکس به عنوان محیط آموزشی استفاده می کنند تاکید کرد: ضعف مدیریتی و بی دقتی موجب اختلال در نظام برنامه ریزی استان می شود.

غلامرضا شریعتی گفت: به مردم قول داده شد که در سال ۹۸ هیچ کلاس کانکسی در استان وجود نداشته باشد ولی با توجه به اینکه بودجه ۷۴ میلیاردی اختصاص یافته در سال ۹۵ به ۲۰۰ میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافت هم چنان بیان می شود که ۱۲۰ کلاس کانکسی در استان وجود دارد. اگر قرار بود این مشکل حل نشود دلیل تخصیص اعتبارات چه بوده است؟

وی خطاب به نوسازی مدارس و سازمان برنامه و بودجه استان تاکید کرد: تا مهر ۹۸ نباید هیچ کلاس کانکسی در استان وجود داشته باشد رئیس آموزش شهرستان مسئول جمع آوری این کلاس ها است و باید متعهد شود. چنانچه در این رابطه بی توجهی صورت گیرد با آنها برخورد جدی می شود.

شریعتی در ادامه با اشاره به سهمیه جذب ۵ هزار نفری در آموزش و پرورش تاکید کرد: سهمیه آموزشی که در اختیار قرار دارد باید به طور متناسب و متوازن در سطح استان توزیع شود تا خوزستان از عدالت آموزشی بهره مند شود. 

غلامرضا شریعتی به عدم مدرسه دبیرستان در مناطق مسکن مهر شهرستان باوی هم اشاره کرد و افزود: اولویت اصلی تکمیل طرح های نیمه تمام است ولی چنانچه ضرورت باشد باید به تناسب شرایط کارهای جدید آغاز شود و لازم است ساخت مدرسه در این منطقه در دستور کار قرار گیرد که دانش آموزان در سختی و زحمت رها نشوند.

وی در پایان خطاب به سازمان نوسازی مدارس بیان کرد: در تخصیص تجهیزات آموزشی باید توازن رعایت شود و شهرستانی به موضوع نگاه نشود هم چنین باید بر اساس نیاز سنجی به مناطق مختلف استان تجهیزات داده شود تا همه نقاط استان به صورت متناسب رشد و توسعه یابد.

مسکن مهر بدون مدرسه

رئیس آموزش و پرورش شهرستان باوی با اشاره به اینکه منازل مسکن مهر این شهرستان در هیچ یک از مقاطع تحصیلی مدرسه ندارد عنوان کرد: افراد ساکن در مسکن مهر جمعیت زیادی را تشکیل می دهند ولی اعتبار لازم برای ساخت مدرسه وجود ندارد.

مجید موحدیان در ادامه به نبودن مدرسه استثنایی در این شهرستان هم اشاره کرد و گفت: ۱۵۸ دانش آموز معلول در باوی وجود دارد که به دلیل نداشتن هزینه ایاب و ذهاب به اهواز از تحصیل بازمانده اند.

رودخانه بین دانش آموز و مدرسه است

 فرماندار باوی با بیان اینکه بالغ بر ۳۰ مدرسه در این شهرستان در وضعیت نابسامانی قرار دارند خاطر نشان کرد: باید در اعتبارات تجدید نظر شود.

منوچهر ورناصری افزود: در ۳۱ روستا ۲۵۰ نفر به دلیل نداشتن مدرسه دبیرستانی مجبور هستند برای رفتن به مرکز شهر از رودخانه عبور کنند.

ورناصری گفت: در شهرستان باوی ۲۵ هزار دانش آموز و ۵۰۰ کلاس درس وجود دارد که از این تعداد فقط ۱۰ کلاس هوشمند است.

وی در پایان نیز خواستار احداث یک مدرسه دبیرستان در روستای عنافچه از توابع شهرستان باوی شد.

مدارس فرسوده در مسجد سلیمان

رئیس آموزش و پرورش مسجد سلیمان با بیان اینکه بزرگترین مشکل آموزشی در این شهرستان فضاهای فرسوده است اذعان کرد: ۶۱ درصد از مدارس مسجد سلیمان باید تخریب، بازسازی و یا نوسازی شود.

جانمراد داودی افزود : شهرستان مسجد سلیمان ۲۸ هزار دانش آموز، ۱۰۵۰ کلاس و ۱۸۵۰ نفر پرسنل آموزشی دارد.

داودی در ادامه به مشکلات چند مدرسه در این شهرستان اشاره کرد و یاد آور شد: در مدرسه 300 نفره نواب صفوی بر اثر بارندگی سقف یکی از کلاس ها تخریب شد و به دلیل حفظ جان دانش آموزان و جلوگیری از آسیب های احتمالی به نوبت مخالف مدرسه ای دیگر انتقال داده شدند.
وی افزود: در مدرسه 250 نفره و شبانه روزی امیر کبیر 140 نفر دانش آموز روستایی تحصیل می کنند که این مدرسه شاخص های لازم برای سکونت را ندارد و امکان وقوع خطر های احتمالی وجود دارد.

جانمراد داوودی در ادامه با اشاره به کلاس های کانکسی شهرستان مسجد سلیمان اعلام کرد: 22 کلاس در شهر و 10 کلاس در روستا در کانکس قرار دارند.

وی با بیان اینکه قدمت برخی مدارس در مسجد سلیمان با اکتشاف نفت همراه بوده است گفت: 40 درصد از مدارس مسجد سلیمان سنگی هستند و قدمت بالای 5۰ و ۷۰ سال دارند.

بودجه 5 درصدی مدارس

فرماندار مسجد سلیمان با بیان اینکه از 4 میلیارد و 890 میلیون تومان بودجه مصوب این شهرستان فقط 3 میلیارد و 300 میلیون تومان از آن اختصاص داده شده است خاطر نشان کرد: در سال 82 برای احداث مدارس 35 درصد بودجه اختصاص داده می شد که در سال جاری این مقدار به زیر 5 درصد رسیده است و با این بودجه نمی توان مدارس را نوسازی و یا تجهیز کرد.

اردوان قنبری در پایان اعلام کرد: 27 هزار دانش آموز حدود 25 درصد از جمعیت مسجد سلیمان را تشکیل می دهند و از 20 مدرسه تعداد 17 مدرسه 12 کلاس و بقیه 9 و یا 10 کلاس دارند.

رابطه مستقیم توزیع دارایی ها با توزیع فقر

در جایی که دانش آموزان صندلی برای درس خواندن ندارند، سیستم گرمایشی و سرمایشی ندارند و با قایق به مدرسه می روند نمی توان از سیستم هوشمند حرفی به میان آورد. نمی شود خواستار توسعه شد. کدام توسعه؟ وقتی توزیع منابع ناهمگون است، وقتی توزیع ثروت ناهمگون است و وقتی توزیع امکانات ناهمگون است فقر هم ناهمگون توزیع می شود و نتیجه آن است که دغدغه یک مدرسه هوشمند سازی تمام کلاس ها و دغدغه یک مدرسه آوار شدن سقف بر سر دانش آموزان است.

گزارشگر: آذین حاتمی

نام:
ایمیل:
* نظر: