کد خبر : ۳۲۵
تاریخ انتشار : ۰۹:۲۶ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
واقعیت استان خوزستان در نگاه مردم با آمارهایی که داده می شود متفاوت است.
تناقض، اولین برداشت مستمع از جلسه شورای اشتغال استانداری است. دوم اسفند ماه ۹۷ است و وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به خوزستان سفر کرده است و همه سعی دارند حضورش را ارج نهاده و نهایت استفاده در حل معضلات و مشکلات استان را ببرند. مسئولان مربوطه کارو اشتغال استان آماری می دهند که با درجه غلظت متفاوت از جانب وکلای مجلس رد می شوند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت استان خوزستان در نگاه مردم با آمارهایی که داده می شود متفاوت است
.
به گزارش سایت اخبار حکمت؛ همایون یوسفی اظهار کرد: خوزستان دولتی ترین استان کشور است و معضل بیکاری در این استان خیلی سخت تر حل می شود. هم چنین بیکاری در استان خوزستان روند افزایش داشته است و تثبیت اشتغال خوزستان نسبت به سایر استانها مطلوب نبوده است.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور تاکید ویژه ای بر خصوصی سازی وجود دارد، عنوان کرد: تجارب سایر کشورها در این امر نشان می دهد که خصوصی سازی در دوران رشد اقتصادی صورت می گیرد ولی با توجه به اینکه در حال حاضر کشور در رکود به سر می برد این کار اثری ندارد.

وی افزود: در تمام دنیا خصوصی سازی از رقم صفر آغاز می شود و فقط از سرمایه گذار تضامین مدیریتی اخذ می شود.هم چنین در مواردی از قبیل مالیات، عوارض و تعرفه ها با او همکاری می شود که در ایران این گونه نیست.

همایون یوسفی خاطر نشان کرد: هیچ کشوری با دادن مجوز پول مشکل اقتصاد را حل نکرده است. هم چنین در دنیا هیچ کشوری نمیتواند مشکل بیکاری را به تنهایی حل کند.

وی افزود: باید با حفظ منافع ملی بازار های جهانی ارتباط برقرار کرد و با تصاحب بازارهای جهانی اشتغال را بهبود بخشید.

مرکز نشینان بی مهر و کم توجه اند.

 نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: خوزستان در آمار بیکاری سومین استان کشور است و اولین مشکل این است که خوزستان مورد بی مهری و کم توجهی مرکز نشینان واقع شده است.

جواد کاظمی نسب افزود: نیروهای بومی متخصص در اکثر ادارات در حاشیه قرار گرفته اند و همین بی توجهی باعث شده است که مشکل بیکاری در استان خوزستان حل نشود و اکثر مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های تولیدی استان خوزستان غیر بومی باشند و شاهد از بین رفتن و ضربه به موسسات و شرکت هایی مثل گروه ملی و لوله سازی هستیم.

کاظمی نسب در ادامه با انتقاد از روند فعلی خصوصی سازی تاکید کرد: ابتدا باید مشکلات شرکت ها را حل کرد و سپس به بخش خصوصی واگذار کرد تا شاهد اعتراضات کارگری و سوء استفاده از آن نباشیم.

جواد کاظمی نسب چند پیشنهاد هم در زمینه اشتغال ارائه کرد و گفت:  می توان از طریق توسعه نخیلات و شیلات و شهرک های کشاورزی و اجرای فاز دوم طرح مقام معظم رهبری مشکل بیکاری را تا حدودی بهبود بخشید.

وی در پایان به بودجه سالانه مهار ریز گرد اشاره کرد و یاد آور شد: می توان کشاورزان را در احیای این کانون های ریزگرد مشارکت داد و از این طریق هم اشتغال زایی را بهبود داد و هم افزایش تولید محصولات را شاهد باشیم.
 
وزرا می آیند چرا مشکلات نمی روند؟

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: اکثرا وزرا کابینه در اولین سفرهای خود پس از انتصاب به خوزستان سفر می کنند اما مشکلات حل نمی شوند.

مجید ناصری نژاد گفت: علاوه بر مشکلات مربوط به ریزگردها، خشک سالی، بزرگترین دغدغه استان خوزستان، بیکاری است.

وی افزود: بیکاری موجب مهاجرت خوزستانی ها به سایر استان ها می شود. 
مجید ناصری نژاد بیان کرد: تعاونی های استان خوزستان به نوبت تعطیل می شوند و این موضوع باید حل شود. 

جامعه، سازمان آمار است.

این گزارش حرفی از آمار هیچ کدام از طرفین نزد و فقط به ذکر تناقض ها اکتفا کرده تا بگوید:

از شما چه پنهان، آمار بیکاری را باید در خانواده ای جست و جو کرد که چند جوان فارغ التحصیل و بیکار دارد. باید سراغ کار را از مردی گرفت که با بیکاری  بنیان زندگی او لغزان است و تا فروپاشی فاصله ای ندارد. باید به سراغ آمار بالای طلاق، خودکشی، افسردگی و ترویج افعال منافی عفت در جامعه رفت. این ها را که بررسی کنیم می بینیم شفافیت این آمار در کف جامعه  تناقض آماری مجلسی ها و دولتی ها را به حاشیه می راند.

و سرانجام...
از جلسه که بیرون می آیی همه چیز واضح است.
واضح مثل نور و شفاف مثل آینه.


گزارشگر: آذین حاتمینام:
ایمیل:
* نظر: