کد خبر : ۳۲۴
تاریخ انتشار : ۲۲:۴۸ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
در قاموس واژگان، اتحاد والاترین است:
همايش هم گرایی اقوام استان خوزستان با حضور بيش از ۱۵۰۰ نفر به میزبانی بنیاد فرهنگی اجتماعی زاگرس نشینان در شهر اهواز برگزار شد. در اين همايش که شیوخ، خوانین و بزرگان هر قوم با سبك و سياق محلي خود حضور داشتند، فضاي حاكي از دوستي و اتحاد در بين اقوام خوزستان به چشم مي خورد.

به گذشته که می نگریم ایران باستان همواره مامن اقوام گوناگون بوده است. به طوری که به واسطه این سبقه تاریخی، حضور اقوام متعدد در ایران اجتناب ناپذیر است. ایران سرزمینی غنی از منابع مادی و انسانی است و حفظ این میراث، بقای کشور را متضن می شود. بقای ایران زمین در قالبی به غیر از اتحاد معنایی ندارد.

بنیاد فرهنگی اجتماعی زاگرس نشینان همایشی به منظور هم گرایی اقوام خوزستانی برگزار کرده است.

همايش هم گرایی اقوام استان خوزستان با حضور بيش از ۱۵۰۰ نفر به میزبانی بنیاد فرهنگی اجتماعی زاگرس نشینان در شهر اهواز برگزار شد. در اين همايش که شیوخ، خوانین و بزرگان هر قوم با سبك و سياق محلي خود حضور داشتند، فضاي حاكي از دوستي و اتحاد در بين اقوام خوزستان به چشم مي خورد.

به گزارش سایت اخبار حکمت، اين همايش در بیست و هشتم بهمن ماه ۹۷ با حضور انجمن های عرب،بختیاری، لر، قشقایی، بهمئی، بهبهانی، شوشتری و دزفولی برگزار شد.

 سید حمید حسینی مسئول برگزاري اين همايش در اين زمينه می گوید: ازحدود سه ماه قبل نشست های متعددی با خوانین، شیوخ و بزرگان اقوام انجام شده است  و از آنها برای شرکت در همایش دعوت به عمل آمده است.

سید حمید حسینی می افزاید: این همایش با رویکرد همگرایی اقوام و به منظور حفظ اتحاد انسجام و وحدت اقوام خوزستانی برگزار شد.

منصور کاووسی سخنگوی بنیاد زاگرس نشینان نیز در این همایش میگوید: بعد از حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز برآن شدیم که این همایش را برگزار کنیم.

وی می افزاید: اقوام خوزستانی همان گونه که در جنگ تحمیلی ۸ ساله با اتحاد و همدلی در کنار هم بودند هم اکنون هم در  بزنگاه ها پشت یکدیگر را خالی نمی کنند.

همایش هم گرایی اقوام استان خوزستان با قرائت قرآن توسط سید مجید حسینی فرماندار رامشیر آغاز شد.

 پس از آن منصور کاووسی مشاور بهزیستی استان خوزستان به نمایندگی از بنیاد فرهنگی اجتماعی زاگرس نشینان به حضار خیر مقدم گفت.

"وحدت" واژه ای برای اعتلای کشور

معاون امور حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی نیز که عنوان یکی از سخنرانان این همایش بود، اظهار کرد: همه ی ما مسلمان و تابع ارزش های ایران و در مواجه با سختی ها و مشکلات پشتیبان، و در تنگناها ید واحد هستیم.

وی افزود: در طول سده ها و دهه های گوناگون اقوام مختلف در کنار یکدیگر با مسالمت زندگی کرده اند و علارغم اختلاف در گویش ها، آداب و رسوم و خرده فرهنگها، در راه حفظ وطن و حفظ تمامیت ارضی کشور از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده اند.

اسماعیل جلیلی با اشاره به خطاهای راهبردی در حوزه قومیت ها عنوان کرد: موضوعی که سیاست مداران را دچار خطا می کند نگاه ناقض و صرفا علمی به بحث قومیت است. چرا که هویت فردی، خانوادگی، ایل، قوم و ملیت ما وقتی در یک جهت باشد نه تنها در تعارض با حاکمیت نیست بلکه تقویت کننده انسجام درون کشور است.

جلیلی در ادامه با بیان اینکه شعار توسعه و پیشرفت کشور در سایه اتحاد اقوام امکان پذیر است خاطر نشان کرد: توزیع ثروت، سرمایه گزاری، ایجاد زیرساخت و برخورداری از حداقل امکانات برای یک زندگی شرافتمندانه باید به طور متوازن صورت گیرد تا سبب ایجاد انسجام اقوام در جامعه شود.

وی افزود: اقدامات دولتی و قومیتی درکنار یکدیگر می تواند موجب هم گرایی شود و اگر مسئولان به قومیت ها به عنوان مزاحم نگاه کنند و در تقسیم ثروت ها توازن رعایت نشود این فرصت به تهدید و هم گرایی به واگرایی تبدیل می شود.

نماینده ادوار مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای بازمعرفی فرهنگها، آداب و رسوم اقوام لازم است بیش از پیش از ظرفیت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بهره برد.

در این مراسم آقای خدایی به نمایندگی کانون ایلات عشایر خوزستان و پس از آن آقای ناصر موسوی استاد دانشگاه، وحیدرضا خلیلی، قدم علی بهرامی، آقای سوار نژاد هم به ترتیب به نمایندگی از اقوام عرب، بهمئی و قشقایی و شوشتری ایراد سخنرانی کردند.

هم چنین سجاد باغنده، محمد یاوری حامد نیسی، کوروش اسدپور و علی چهرازی هم با گویش و زبان های مختلف به اجرای موسیقی زنده پرداختند.

در این مراسم، شاهنامه خوانی هم توسط نیوشا احمدزاده اجرا شد.

در پایان مراسم هم تندیس چهره های برتر علمی اقوام به تقدیر شوندگان از جمله آقایان علیزاده و شیرمردی و خانم معصومه بدوان اعطا شد.


گزارشگر: آذین حاتمی
عكاس: موسی موسوی
نام:
ایمیل:
* نظر: