کد خبر : ۳۲۲
تاریخ انتشار : ۲۱:۳۱ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
در دیوان محاسبات کشور:
رئیس دیوان محاسبات کشور: وظیفه دیوان محاسبات کشور نظارت پیشگیرانه، هدایت گرایانه و مقتدرانه بر عملکرد مسئولان و دستگاه ها است.

به گزارش سایت اخبار حکمت؛ عادل آذر در شورای اداری خوزستان با اشاره به اینکه مدیران خط مقدم توسعه هستند خاطر نشان کرد:نظارت پیشگیرانه به معنای آموزش مدیران تحت عنوان حقوق مالیه و طرح بینام است.هدایتگری نیز به معنای مشاوره مدیران حین انجام عمل است.

وی افزود: حسابرسی بعد از اجرا همان نظارت با اقتدار محسوب می شود و در صورت نتایج مثبت، پاداش در بر دارد.

آذر دیوان محاسبات را از دستاوردهای انقلاب خواند وبا اشاره به اصل ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی بیان کرد: محاسبات در ایران سابقه ۱۱۰ ساله دارد و در ایام قبل از انقلاب محاسبات کلان محدود به یک اداره کوچک در وزارت اقتصاد و دارایی می شد.

وی بیان اینکه طبق اصل ۵۴ قانونی اساسی وظیفه دیوان محاسبات کشور صیانت و پاسداری از بیت المال است تصریح کرد: باید به مدیران کمک شود که چگونه مدیریت کنند.

موضوعات مبتلا به خوزستان در دیوان محاسبات

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه نظارت در خدمت اجرا و توسعه است اظهار کرد: استان خوزستان در این رابطه مشکلاتی دارد که نسبت به سایر استانها درصد فراوانی بیشتری دارد.

عادل آذر شرح داد: تمام خرید و فروش ها و معاملات باید در سامانه ستاد ثبت شود که در این میان سهم استان خوزستان نسبت به سایر استاتها بیشتر است و این اشکال باید برطرف شود.

وی در ادامه به سامانه ثبت اموال دولت اشاره کرد و گفت: براورد شده است که در خوزستان فقط یک چهارم اموال دولتی در این سامانه ثبت شده است.

وی افزود: شناسنامه کردن اموال دولت یکی از وظیفه های مدیران است چرا که در این زمین تخلفات زیادی صورت می گیرد.

آذر با بیان اینکه تخلف خارج از ظلم است تصریح کرد: قاطبه مدیران پاک دست و باشرف هستند ولی در برخی موارد به دلیل عدم آشنایی کامل با قانون در اجرای طرح ها تخلف میکنند که قابلیت بررسی دارد.

عادل آذر بیان کرد: ترک تشریفات در اجرای مناقصات در استان خوزستان، آمار بالایی دارد و لازم است در این رابطه با تشکیل یک کارگروه، گزارش تهیه و به دیوان محاسبات کشور ارسال شود.

آذر در ادامه با شاره به صراحت قانون در متمرکز کردن حساب ها تاکید کرد: گردش مالی تمام دستگاه هایی که نام آنها در ردیف بودجه آمده است باید نزد بانک مرکزی باشد.

وی افزود: طبق قانون حساب های قبلی شرکت ها در بانک های ملت و تجارت حتی در صورت گردش مالی صفر، باید به طور کامل بسته شود.

آذر با بیان اینک نباید از اعتبار پروژه ای در جای دیگری استفاده شود تاکید کرد: تا جایی که امکان دارد نباید از اعتبارات خارج از شمول استفاده شود چرا که این امر تخلف محسوب می شود.

عادل آذر در ادامه خطاب به فرمانداران شهرستانها خاطر نشان کرد: سهم مالیات بر ارزش افزوده به خصوص در بخش روستایی،برای عمران و آبادانی روستا است و نباید برای امور دیگر استفاده شود.

آذر با اشاره به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان یادآور شد: استان خوزستان در اجرای این قانون پیشرو بوده است و در رتبه بندی استانها لحاظ می شود.

عادل آذر همچنین اذعان داشت: استان خوزستان در دیوان محاسبات کشور جزء استان های درجه اول محسوب می شود.

وی در پایان تشکیل کارگروه هایی را برای پیگیری این مسائل در خوزستان خواستار شد و گفت: در این رابطه گزارش باید به دیوان محاسبات کشور و نمایندگان مجلس ارسال شود.

انتقال آب

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره بیانات نمایندگان مجلس و خبرگان در رابطه با انتقال آب کارون گفت: برای حل این مشکل ظرفیت های قانونی خوبی وجود دارد.

عادل آذر با اشاره به اینکه طبق قانون هیات تحقیق و تفحص فقط در دیوان محاسبات کشور و مجلس تشکیل میشود تصریح کرد: یک هیات تحقیق و تفحص برای پیگیری موضوع انتقال آب کارون در دیوان محاسبات کشور تشکیل می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: