کد خبر : ۳۱۱
تاریخ انتشار : ۱۸:۲۲ - ۱۸ آذر ۱۳۹۷
برای اولین بار:
اولین رصد خانه ی دانش آموزی کشور، با اعتباری بالغ بر چهار میلیار ریال در خوزستان افتتاح شد.

به گزارش سایت اخبار حکمت، استاندار خوزستان در حاشیه افتتاح اولین رصد خانه دانش آموزی کشور در پژوهش سرای غدیر اهواز با بیان اینکه فضای این رصدخانه تحقیق و پژوهش را در بین دانش آموزان بارور میکند اظهار داشت: این کار سبب ایجاد امید، نشاط و انگیزه در دانش آموزان می شود.

غلامرضا شریعتی با اشاره به اینکه دانش آموزان خوزستانی حق دارند  بهترین امکانات را داشته باشند خبر داد: فرآیند احداث 5 رصد خانه دانش آموزی در سایر شهرستانهای استان در دستور کار قرار می گیرد.

 استاندار خوزستان گفت: باتوجه به تراکم دانش آموزان در اهواز و اثر بخشی اماکن پژوهشی در روحیه دانش آموزان، درصورت تشکیل شورا در آموزش و پرورش و مطرح شدن این موضوع  تمهیداتی فراهم  می شود که  احداث دومین رصد خانه دانش آموزی  در دستور کار قرار بگیرد.

رصد خانه ی خورشیدی

مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان
 نیز در جمع خبر نگاران  با اشاره به رویکرد فاز دوم این رصد خانه گفت: فاز اول این مجموعه نجومی با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد ریال در طول یک سال ساخته شد و فاز دوم این مجموعه به رصدخانه خورشیدی تبدیل می شود.

محمد تقی زاده  با بیان اینکه بخش آسمانی نما این رصد خانه تجهیزات ویژه دارد، اذعان داشت: ساختار منحنی این امکان را فراهم میکند که به عنوان آسمان مجازی، اطلاعات دقیقی در ارتباط با اجرام آسمانی در اختیار دانش آموزان بازدیدکننده قرار گیرد.

تقی زاده تصریح کرد: در بخش آسمان نما دانش آموزان می توانند ضمن مشاهده اشکال مختلف اجرام آسمانی مثل سیارات، ستارگان، کهکشان ها، سحابی ها و شورهای فلکی را بررسی و مطالعه کنند.

وی با اشاره به بخش رصدخانه این مجموعه نجومی خاطر نشان کرد: با داشتن چهار تلسکوپ تخصصی توانایی رصد ۶ هزار جرم آسمانی مختلف وجود دارد. 

لازم به ذکر است: این رصدخانه دانش آموزی که  توانایی رصد ۶ هزار سماوی را دارد، شامل بخش پلانتیاریوم و رصدخانه است.

نام:
ایمیل:
* نظر: