کد خبر : ۲۹۲
تاریخ انتشار : ۲۱:۴۴ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۷
اگر در ظروف یکبار مصرف نذری می دهید دست نگه دارید
ماه محرم که شروع می شود دغدغه خرید ظروف پلاستیکی یکبار مصرف به اوج می رسد، در حالی که این ظروف برای انسان و طبیعتی که در آن زندگی میکند مضر است.

اخبار حکمت؛ مهناز بنی تمیم: ماه محرم که شروع می شود دغدغه خرید ظروف پلاستیکی یکبار مصرف به اوج می رسد. ارزان و سبک بودن ظروف یکبار مصرف باعث رواج استفاده آن در میان اقشار مختلف جامعه شده است. هرچند این روزها افزایش قیمت در کشوربه همه اقلام کشیده شده است و قطعا ظروف یکبار مصرف نیز افزایش قیمت پیدا کرده اند ما باز هم شاهد استفاده این ظروف در هیاتها و تکایا هستیم.

ظروف یکبارمصرف برای انسان و طبیعتی که انسان در آن زندگی می کند خطرناک است اما بسیاری از افرادی که از ظروف یکبارمصرف استفاده می کنند از مضرات آن اطلاعی ندارند.

کاهش مصرف ظروف یکبار مصرف و فرهنگ سازی نریختن زباله، انگیزه راه اندازی پویش مردمی محرم پاک را در میان جوانانی از استان خوزستان قوت بخشید تا اینکه محرم امسال پویش مردمی محرم پاک، شبها در اغلب مناطق اهواز و شهرستانهای استان حضور پیدا می کند و با حمل تراکت با شعارهای مناسب، مردم را نسبت به مصرف نکردن ظروف پلاستیکی آگاه می کنند.

ظروف سبک و تمیز یکبارمصرف:

غروب که از راه می رسد بعد از نماز مغرب و عشا فعالیت جوانان در راه اندازی موکبها آغاز می شود. پرچمها نصب می شود، زغال و چوب برای روشن کردن آتش فراهم شده، وقتی آتش روشن می شود سر و کله انواع ظروف و لیوان پلاستیکی و یکبار مصرف هم پیدا می شود.

حاج کریم از موکب داران باتجربه اهواز است. او از کودکی ماه محرم در موکب فعالیت می کرد. او می گوید: شاید 4 سالم بود که شروع کردم به خدمت کردن به زایران و عزاداران امام حسین(ع). آن موقع خبری از ظروف یکبار مصرف نبود. استکانهای کمرباریک و کوچک رو قبل از شروع ماه محرم از در خانه ها جمع می کردیم. خیلی از خانواده ها همین استکانها را نذری می دادند. و بعضی دیگر لیوان استیل و رویی را برای آب خوردن.

حاج کریم از سختیهای استفاده از ظروف شیشه ای و فلزی می گوید و اینکه نگهداری این ظروف و حمل و نقل آنها برای موکب داران که اغلب کودک و نوجوان هستند، خیلی سخت بود.

بی بی زهرا با یک کیسه لیوان یکبار مصرف از راه می رسد و با نفسهای بریده بریده می گوید: این نذر عروسمه. امسال خدا به پسرم اولاد عطا کرده.

بی بی، کیسه را به یکی از جوانان موکب می دهد. بی بی معتقد است ظروف پلاستیکی مناسب تر از ظروف فلزی و شیشه ای هستند چون بعد از استفاده دیگر نیازی به شست و شوی آن نیست و به خاطر استفاده یک بار از آنها بیماری و آلودگی را منتقل نمی کنند.

بزرگترهای نا آگاه:

مریم لیسانس حقوق دارد و معلم است. او استفاده از ظروف یکبار مصرف را بسیار مضر عنوان می کند و معتقد است نسل پدران و مادران ما و همچنین بسیاری از نسل جدید ازخطرناک بودن ظروف یکبار مصرف مطلع نیستند.

مریم می گوید: کودکان ما در مدرسه با موضوع بازیافت و ظروف پلاستیکی کاملا آشنا می شوند. تجربه نشان داده که کودکان امروزی بسیاری از آموزشهایی را که در مدرسه می بینند به خانواده خود منتقل می کنند.

او استفاده گسترده از بطری آب معدنی و لیوان یکبارمصرف در ایام محرم را یک حرکت نامناسب اعلام می کند که اگر جلوی آن گرفته نشود مشکلات زیادی را در آینده به وجود می آورد.

مریم به تعداد زیادی از لیوانهای یک بار مصرف که در خیابان ریخته شده است اشاره می کند و می گوید: کسانی که در حال استفاده از این ظروف هستند آیا فکری به حال رفتگران شهر کرده اند که با چه سختی باید هر شب خیابانها را تمیز کنند؟

ظروف پلاستیک، آری یا خیر

مصرف ظروف پلاستیکی از 50 سال پیش تا کنون روز به روز افزایش پیدا کرده است.

یک کارشناس محیط زیست و مدرس دانشگاه مزایای ظروف پلاستیکی را شامل: مقاومت به مواد الکلی، صرف انرژی کمتر برای تولید، قابلیت شکل پذیری بالا با گستردگی متفاوت خواص فیزیکی، طرح پذیری و شفاف بودن اعلام می کند و می گوید: پلاستیکها پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه ای به نام مونومر تهیه می شوند. مونومرها سمی هستند و برای انسان ضرر دارند.اما پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند.

میسا سلیمانی ادامه می دهد: در حال حاضر به دلیل استفاده غیر مجازازپلیمرهای بدون پایه food grade در بسته بندی و نگهداری مواد غذایی، شناسایی این محصولات را توسط مردم مشکل می کند. وزارت بهداشت در این راستا سعی کرده است کارخانه های تولید کننده ظروف یکبارمصرف را از کارخانه های تولید کننده قطعات پلاستیکی در مصارف صنعتی تفکیک کند.

وی در خصوص مضرات و معایب ظروف پلاستیکی اینطور توضیح می دهد: اشکال در بازیافت آنها و مخاطرات محیط زیست، انتقال مواد مضر(مونومرها) به غذا در شرایط خاص و قابل استفاده نبودن در ماکروویو.

انباشته شدن این مواد در طبیعت بخصوص در پارکها و سواحل دریا از نظر دیداری باعث نازیبایی مناظر و در نتیجه ناراحتی و کاهش بازدیدکنندگان و کم شدن درآمد اقتصادی مناطق می شود.

سلیمانی از 5 هزار کارخانه و کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف در کشور خبر می دهد که فقط 300 کارخانه از این تعداد دارای مجوز تولید هستند.

وی تاکید می کند: در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی برای تولید ظروف یکبارمصرف از پلیمرهای گیاهی استفاده می کنند و کیسه های پارچه ای را جایگزین کیسه های نایلونی در هنگام خرید کرده اند اقدامی که چند سالی است در کشور و استان خوزستان نیز در حال انجام است.

این مدرس دانشگاه با اعلام این مطلب که استفاده از ظروف یکبارمصرف سرطان کبد را افزایش می دهد، می گوید: این ظروف علاوه بر اینکه سمی هستند به دلیل آزاد کردن ماده مونومراستایرن باعث ایجاد سرطان کبد می شوند. همچنین در این ظروف ماده به نام "دیوکسین" آزاد می شود که سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد.

وی مشکلات گوارشی، خستگی و ناراحتی اعصاب را نتیجه استفاده دراز مدت از ظروف یکبارمصرف عنوان می کند.

در سال 2008 دانشندان درباره استفاده از مواد پلاستیکی و تهدید سلامت عمومی هشدار دادند این هشدار مربوط به ماده ای به نام "بیسفنول " است. این ماده یک ترکیب شیمیایی است که بیش از 40 سال است در ساختار انواع پلاستیک برای سفت و سخت شدن آن استفاده می شود.

معرفی پویش محرم پاک:

حسن ناصری عضو پویش محرم پاک است. او در خصوص پویش اینطور توضیح می دهد: در سال 1392 پویش محرم پاک با هدف مصرف نکردن ظروف یکبار مصرف و نریختن زباله در ایام محرم در شهر شوش شروع به کار کرد. سال 94 پویش محرم پاک به یک پویش ملی تبدیل شد که در سراسر کشور به اجرا در آمد.

ناصری ادامه می دهد: خوشبختانه روز به روز فعالیت این پویش در حال گسترش است و ما با امکانات ساده مردم را نسبت به نریختن زباله و مصرف نکردن ظروف یکبار مصرف آگاه می کنیم.

شهرام دهکردی از دیگر اعضای پویش محرم پاک می گوید: این پویش به صورت خودجوش و مردمی اداره می شود. با توجه به اینکه مصرف ظروف یکبارمصرف در ماه محرم افزایش می یابد یکی از اهداف پویش این است استفاده از ظروف یکبار مصرف را کاهش دهد یا در صورت استفاده آن ها را در طبیعت رها نکنند و ظروف در سطلهای زباله جمع آوری شوند.

دهکردی همراه داشتن لیوان شخصی را از اهداف دیگر این پویش عنوان می کند که باید فرهنگسازی شود. این فعال محیط زیست در ادامه می گوید: در برخی نقاط علاوه بر حمل تراکت با پانتومیم شعارهایی به مردم انتقال داده می شود. این پویش در سکوت کامل و تنها با گرفتن تراکت یا برگه هایی مانند اینکه اگر آشغال بریزید محیط زیست را تخریب کرده اید انجام می شود.

مرتضی حزباوی فعال محیط زیست و از اجرا کنندگان پویش محرم پاک با تاکید بر اینکه یک شهروند حق دارد در محیطی پاک زندگی کند درباره راه اندازی این پویش می گوید: وجود مناظر نازیبا در کنار تکایا و موکبها خصوصا در زمان توزیع نذری مثل شربت و دیگر نوشیدنی هایی است که با ظروف یکبار مصرف توزیع می شود.

حزباوی میزان مشارکتهای مردمی در پویش محرم پاک را قابل توجه اعلام می کند و می گوید: مردم و مسولان از این حرکت استقبال کرده اند و ما را به ادامه دادن این حرکت مردمی تشویق می کنند.

پویش محرم پاک تا پایان اربعین امام حسین(ع)

پویش محرم پاک از اول محرم کار خود را آغاز می کند و تا پایان اربعین فعالیت مردمی خود را ادامه می دهد. اعضای تشکیل دهنده این پویش با هدف کمک به طبیعت و زندگی پاک آموزشهای خود را در سطح استان و کشور ادامه می دهند.

گفتنی است اغلب مردم از خطرات استفاده از ظروف یکبار مصرف بی اطلاع هستند که لازم است در کنار فعالیت مردمی پویش محرم پاک، اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعیت این ظروف به صورت برچسب روی محصولات درج شود.نام:
ایمیل:
* نظر: