کد خبر : ۲۸۱
تاریخ انتشار : ۱۸:۲۴ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۷
درب مغازه را که می گشایید با صحنه جالب و غیر منتظره ای روبه رو می شوید. انواع اسکناس و سکه، عکسهایی از زندگی گذشتگان تا انواع آسیاب سنگی، ظروف غذاخوری مسی و رویی و حتی زیورآلات رنگارنگی که حالا روبه تیرگی رفته اند و غبار زمان آنها را ارزشمندتر کرده است. اینجا موزه مردم شناسی نیست.


اخبار حکمت؛ مهناز بی تمیم: امینه زن جوانی است که پشت میز نشسته است و اینطور که معلوم است منشی دفتر است. امینه خیلی سریع به کنجکاوی ام پایان می دهد و می گوید: اینجا دفتر مشاور املاک حاج خلیل دحیمی است.

جایی همین نزدیکیها در شهرستان حمیدیه و محله شهریاری مغازه کوچکی قرار دارد که در کنار شغل و تخصص صاحب آن انواع خاطرات ریز و درشت گذشتگان ما در آن جمع آوری شده است. خیلی از ابزار و وسایلی که شاید ندانسته دور ریخته شده اند و یا اینکه به صرف قدیمی شدن و غیرقابل استفاده بودن با قیمت اندک به فروش رسیده اند.

حاج خلیل و مجموعه ای از خاطرات فراموش شده:

حاج خلیل دحیمی مدیر املاک  رسمی است او متولد سال 1350 و در شهر اهواز متولد شده است و از کودکی با رفت و آمد به خانه اقوامش در روستا به زندگی ساده و صمیمی روستایی انس گرفته است. حاج خلیل از سال 1364 برای پاسخ دادن به نیاز درونی اش شروع به جمع آوری ابزار و وسایل قدیمی کرد که روزگاری حرف اول زندگی اجدادش را می زدند. ابزاری که با دست ساخته شده اند و پر هستند از عشق و احساس.

او در خصوص جمع آوری اشیا بارزش و قدیمی می گوید: در شهر اهواز متولد شده ام و همانجا بزرگ شدم. هیچکدام از این اشیا با ارزش در زمان گذشته در خانه پدری و یا پدربزرگم وجود نداشت. من در شهربزرگ شدم و قطعا این ابزار کمتر در خانه های شهری پیدا می شود. از آنجا که بستگانی در روستا داشتم، گه گاهی به دیدار آنها می رفتم. انسانهای ساده و صمیمی روستایی با محبت خاصی که به من روا می داشتند حس لطیفی را به من منتقل می کردند. هیچگاه فراموش نمی کنم گریه های یکی از زنان فامیلم را وقتی به دیدارشان می رفتم. اشکهای از سر شوق او من را متحول می کرد.

حاج خلیل اشیا زیادی را در طول زندگی خود جمع کرده است. اشیایی که هرکدام به اندازه یک کتاب قطور حرف برای گفتن دارد. اجاقهای نفتی و زغالی گرفته تا داس، میخ، تبر و دستبند و پا بند نقره ای زنانه. اشیایی که قدمت برخی از آنها به صدها سال می رسد.

اشک شوق یک فعال میراث فرهنگی:

حاج خلیل درباره عکس العمل افرادی که برای اولین بار وارد دفتر می شوند اینطور توضیح می دهد: یکی از فعالان میراث فرهنگی وقتی برای اولین بار وارد این دفتر شد اشک ریخت وتا لحظاتی فقط سکوت کرد.

 حاج خلیل همچنین از یک پزشک زن سخن می گوید که برای یافتن محلی برای مطب خود وارد دفتر املاک شده است. او می گوید: این پزشک مات و مبهوت به دیوار و کف محل خیره شد. وبعد با اشتیاق گفت که اگر محلی برای مطب خودم پیدا کردم حتما قبل از اینکه وارد مطبم شوم هر روز می آیم و ساعتی از روزم را به دیدن این اشیا می گذرانم.

حاج خلیل از اشتیاق وصف ناپذیر افرادی می گوید که با دیدن اشیا قدیمی صف شده در دفتر آرام نشسته اند در حالی که حرفهای زیادی برای گفتن دارند. او می گوید: افراد زیادی هستند که با دیدن این اشیا کوچک و بزرگ به اهمیت این اشیا به عنوان بخشی از تاریخ و فرهنگ خود پی می برند و حالا خودشان به حفظ و نگهداری اشیا پدران و اجداد خود مشغول شده اند.

منشی جوان و نظم دهنده اشیا قدیمی:

امینه چلداوی متولد 1367 است او در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرده است و 14 سال سابقه کار در ادارات مختلف دارد. امینه 7 سال است که در دفتر املاک حاج خلیل فعالیت می کند. او در نظم دادن و تمیز کردن اشیا موجود در دفتر نقش اساسی دارد.

اومی گوید: در مکانهای مختلفی کار کردم اما هیچ جا برایم مثل این دفتر نبوده. سه سال پیش حاج خلیل پیشنهاد داد تا بعضی از وسایل قدیمی را در این محل به معرض نمایش بگذاریم. حاج خلیل می گفت که این اشیا همیشه در خانه جلوی چشمانم قرار دارند پس چه خوب است تا حس زیبا و لطیفی که از دیدن این اشیا دریافت می کنم را با دیگران نیز تقسیم کنم.

چلداوی ادامه می دهد: ابتدا یک ویترین در دفتر جا گرفت. بعد 2 ویترین و سپس دیوارها و کف اتاق نیز پر از اشیایی شد که حاج خلیل سالهای سال برای جمع آوری آنها زحمت کشیده است.

ظرفیتهای تاریخی و طبیعی شهرستان حمیدیه:

شهرستان حمیدیه در جنوب غرب استان خوزستان واقع است. این شهرستان به خاطر وجود رودخانه  پر آب کرخه  از ظرفیتهای کشاورزی و طبیعی بالایی برخوردار است. مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان حمیدیه در این خصوص می گوید: کشت انواع سبزی و صیفی، جنگلهای رملی، صید ماهی، صنعت پرورش گاومیش، شترو انواع پرندگان این شهرستان را بسیار جذاب و جالب در صنعت گردشگری معرفی می کند. وجود انواع ابزار و وسایل کشاورزی و دامپروری از گذشته تا کانون نشان می دهد که این شهرستان  ازتاریخ غنی برخوردار است.

حسن بهداد در ادامه با اشاره به محوطه های تاریخی موجود در شهرستان توضیح می دهد: محوطه های پیش از اسلام و پس از اسلام در این شهرستان به ثبت ملی رسیده اند که این نشان دهنده اهمیت این شهرستان در طول تاریخ است. بهداد در ادامه  شهرستان را نیازمند به داشتن یک موزه مردم شناسی غنی اعلام می کند. وی با اشاره به مجموعه با ارزش اشیا جمع اوری شده توسط حاج خلیل دحیمی می گوید: در مجموعه حاج خلیل دحیمی انواع ابزار و وسایل روزمره زندگی، کشاورزی، دامداری و جواهرات موجود است که ظرفیت تشکیل یک موزه جامع مردم شناسی را در خود دارد.

وی همچنین با توجه به اقدامات در حال انجام در این شهرستان در خصوص جذب گردشگر توضیح می دهد: در حال حاضر این شهرستان نیازمند به راه اندازی یک موزه مردم شناسی است که در کنار آن با راه اندازی اقامتگاه بومگردی، هتل و متل می توان صنعت گردشگری را در این شهرستان رونق داد که علاوه بر این اشتغال جوانان را نیز به دنبال دارد.نام:
ایمیل:
* نظر: