کد خبر : ۲۸۰
تاریخ انتشار : ۱۹:۱۲ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۷
چهارمین مجموعه داستان ترجمه جلیل جعفری اثری از ایمی همپل، داستان‌نویس معاصر آمریکایی، با نام «بازمانده خدا» است.


چهارمین مجموعه داستان ترجمه جلیل جعفری اثری از ایمی همپل، داستان‌نویس معاصر آمریکایی، با نام «بازمانده خدا» است.

جعفری درباره این کتاب می‌گوید: داستان‌های این مجموعه از چهار مجموعه داستان دلایل زندگی، بر دروازه‌های پادشاهی حیوانات، خانه آشفته و سگ ازدواج ایمی همپل گزیده و ترجمه شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: امی همپل از جمله داستان‌نویسانی است که در آثار آنها ساختار اثر بسیار اهمیت دارد و در یک کلام به ترکیب‌بندی جملات نظری ویژه دارند. به همین دلیل است که قسمت عمده هم و غم نویسنده در خلال خلق اثر نوع چینش جملات است. به زعم همپل همچنین جمله باید در شرایط دشوار سرشار از هیجان باشد و از همین رو است که زبان را در تسخیر خود می‌گیرد. 

به گفته جعفری: نویسنده‌ای چون همپل در درجه اول به دنبال ایجاد لحظه‌های آگاهی و به تعبیری کشف و شهود است. عشق در داستان‌های همپل نسبت نزدیکی با معضل و مساله دارد و از سوی دیگر مرگ در جای‌جای داستان‌هایش برجسته شده است. همپل در داستان‌های خود خودکشی را نیز واکاوی می‌کند زیرا با دیدی پر از شک و تردید به نظاره جهان نشسته است.

این مترجم ادبی با بیان این که در این گیرودار، همپل از احساسی‌گری نیز غافل نشده است و با شهامت تمام در برابر احساسات حقیر و ارزان قد علم می‌کند خاطرنشان می‌کند: خواننده در داستان‌های او شاهد تبیین هدف و تنازع بقا است. لابه‌لای جمله‌های همپل کنش و واکنش غریبی در جریان است که فرجامش غلبه شکارچی بر شکار است.

وی در همین زمینه اظهار می‌کند: مصالح کار ایمی همپل همان مانیفستی است که رئالیست‌ها پای آن را امضا کرده‌اند. بدین معنا که او حتی در ورطه‌های هول‌انگیز در تلاش است تا هویت آدمی را ترسیم کند. همه این‌ها در حالی در داستان‌های همپل رخ می‌دهد که او هیچ چشم امیدی به قضا و قدر آسمانی ندارد و سیل احساسات و هیجان‌ها را به حساب دگرگونی حالات جسمانی آدمی می‌گذارد. 

جلیل جعفری متولد 1348 و ساکن اهواز است. وی دبیر سرویس فرهنگی و هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در منطقه خوزستان است و تا به حال سه مجموعه داستان کوتاه ترجمه از نویسندگان مدرن و پست مدرن آمریکایی با نام‌های «بعد از لباس جین» (نشر رسش 1382)، «به کسی مربوط نیست» (نشر رسش 1386) و «یک چیز خوب هم بد نیست» (انتشارات هشت 1397) به قلم او چاپ و منتشر شده است. 

مجموعه داستان «بازمانده خدا» که هم‌اکنون در انتظار دریافت مجوز چاپ و نشر است از سوی نشر قهوه روانه بازار کتاب می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: