کد خبر : ۲۶۲
تاریخ انتشار : ۱۰:۲۴ - ۲۴ تير ۱۳۹۷
برخي شهرستان ها هنوز اداره ميراث فرهنگي ندارند؛
رنگین کمان صنایع دستی با کیفیت و بادوام در سرزمین خوزستان توسط جمعیت قابل توجهی تولید می شود، جمعیتی که اغلب در هیچ آمار و ارقامی ثبت نشده اند!

ادارات استان صنایع دستی خود را از اصفهان تهیه نکنند!!

اخبار حکمت؛ مهناز بنی تمیم: استان خوزستان سرزمین اقیلم ها و اقوام ها است. سرزمینی که با بهرمندی از تنوع اقلیم، اقوام و آداب و رسوم، اشتراکاتی نیز دارد.

تولید صنایع دستی و توانمندی در عرضه محصولاتی با کیفیت و با دوام از ویژگی خاص این سرزمین است. سرزمینی که رنگین کمانی از صنایع دستی آن توسط جمعیت قابل توجهی تولید می شود جمعیتی که اغلب در هیچ آمار و ارقامی ثبت نشده اند.

صنایع دستی استان خوزستان دارای ویژگیهای منحصر به فردی است که از جمله آن تولید انبوه در میان روستاییان، عشایر و استان است.

صنایع دستی چیست؟

در فرهنگ لغت دهخدا صنایع دستی، اینطور تعریف شده است:

ترکیب وصفی مرکب؛ انچه با دست ساخته می شود از پارچه، قالی و ساخته های فلزی و غیره در مقابل صنایع ماشینی.

صنایع دستی استان خوزستان از تنوع زیادی برخوردار است و طبق تحقیقات منتشر شده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان این صنعت به انواع بافته های داری، بافندگی، محصولات پوستی، صنایع حصیری و چوبی، فلز کاری و مینا کاری تقسیم می شود. اما جا دارد که تولیدات دیگری مثل لباس محلی نیز به این تقسیم بندی اضافه شود.

تنوع وکیفیت بالای صنایع دستی در خوزستان دلیل بر قدمت زیاد این هنر صنعت دارد و اینکه اغلب افراد تولید صنایع دستی را به عنوان شغل و پیشه آبا و اجدادی حفظ کرده اند و از آن به عنوان یک وسیله تزیینی استفاده نکرده اند. در استان خوزستان تولید صنایع دستی به صورت کاملا کاربردی در خانه و محل کار مورد استفاده است.

بیش از 3000 صنعتگر در خوزستان

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان جمعیت صنعتگران دارای کارت صنعتگری را 3 هزار و 700 نفر اعلام می کند و می گوید:  صنعتگران خوزستانی در بیش از 23 رشته صنایع دستی بومی استان مشغول به کار هستند.

شکرالله قاسمی در ادامه توضیح می دهد: صنعتگران خوزستانی در کنار تولید صنایع دستی بومی استان مثل قالی بافی، سفالگری، جاجیم بافی، حصیربافی و چندین رشته دیگر در رشته های صنایع دستی غیر بومی نیز فعالیت می کنند.

قاسمی انواع رشته های صنایع دستی بومی خوزستان را شامل: مینا کاری، گلیم بافی، احرامی بافی، حصیربافی، بوریا بافی، کپو، خراطی، عبا بافی، جاجیم، مصنوعات چرمی و چوبی، ورشو، رودوزی سنتی، ورنی بافی، البسه سنتی، گیوه بافی کلاه، تولیدات عشایر، موج بافی، نمد، جاجیم، سفالگری و قالی بافی عنوان می کند و توضیح می دهد: صنایع دستی بومی و غیر بومی در اغلب شهر و روستاهای استان خوزستان در حال تولید و عرضه است.

 وی در ادامه توضیح میدهد: از ویژگی صنایع دستی تولید توسط زنان است که بر طبق آمار کشوری منتشر شده در ایران 70 درصد تولید کنندگان صنایع دستی را زنان تشکیل می دهند.

وی در ادامه تامین ارز مورد نیاز کشور، تنوع صنایع دستی در ایران و به طبع آن در خوزستان و همچنین تولید آن در روستاها و مناطق عشایری را از ویژگی های خاص صنایع دستی اعلام می کند.

پای صحبت صنعتگران خوزستانی:

صنعتگران خوزستانی هم در تولید انواع صنایع دستی در کشور و دنیا معروف هستند و هم در کیفیت محولات تولیدی صاحب اسم و رسم هستند. در این میان اغلب این صنعتگران دغدغه های مشترکی دارند آنها حمایت ارگانهای مربوطه و بخصوص میراث فرهنگی را خواهان هستند. نکته قابل تامل و بحث هم در خصوص صنایع دستی، اشتغال جمعیت قابل توجهی از زنان روستایی و عشایر در صنایع دستی استان است. زنانی که اغلب از سواد نوشتن و خواندن یا بی بهره هستند و یا از بهره کمی برخوردار هستن.

یکی از فعالان میراث فرهنگی استان که خود نیز صنعتگر است در این خصوص می گوید: جمعیت صنعتگران استان خوزستان خیلی بیشتر از رقم اعلام شده است. این رقم فقط مختص هنرمندانی است که خود دارای کارت صنعتگری هستند این در حالی است که بسیاری از زنان و مردانی که سالهای سال است مشغول تولید صنایع دستی هستند به علت نا آشنا بودن به مراحل ثبت نام برای دریافت کارت صنعتگری و سکونت در مناطق محروم و دور افتاده موفق به دریافت کارت نشده اند و بدون اینکه در آمار رسمی صنعتگران خوزستانی قرار بگیرند به تولید و عرضه صنایع دستی مشغول هستند.

این فعال میراث فرهنگی ادامه می دهد: از طرفی برخی شهرستانهای استان هنوز از داشتن اداره میراث فرهنگی محروم هستند. برخی از این مناطق سابقه کهنی در تولید انواع صنایع دستی را دارد.

ایمان دلفی صنعتگر اهوازی و میناکار سفال است. اومتولد سال 1363 است و بیش از 15 سال است که در انواع رشته های صنایع دستی مشغول فعالیت است. ایمان 10 سال اخیر را به کار در رشته مینای سفال پرداخته است. دغدغه اصلی ایمان و سایر صنعتگران  خوزستانی نداشتن بازارچه های هدف برای ارایه محصولات تولیدی است. ایمان توضیح می دهد: اغلب این بازارچه ها در محلهای نامناسبی قرار دارند و در جاهای پرت انتخاب می شوند. در حالی که با قرار گرفتن این بازارچه ها و تاسیس در محلهای مناسب فروش صنایع دستی بیشتر و بهتر می شود.

دلفی تخصیص اعتبارات برای زمانی که کار کم است را راهی برای رونق دوباره کارگاهها و جلوگیری از کساد بازار تولید می داند. وی در ادامه تاکید می کند: یکی از مشکلات پیش پای صنعتگران خوزستانی انتخاب صنایع دستی سایر استانها به عنوان هدیه برای ارگانها و سازمانهای خوزستانی است. این در حالی است که با انتخاب صنایع دستی نفیس خوزستان به عنوان هدایای ادارات، به صنعتگر خوزستانی کمک بسیاری می شود و در واقع به رونق صنایع دستی استان منجر می شود.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر هدیه ارگانهای مختلف استان از شهرهایی چون یزد، اصفهان و همدان تامین می شود.

فاطمه بروایه صنعتگر دیگری از شهر اهواز است. او مدت 8 سال است که در بخش صنایع دستی مشغول به کار شده است. بروایه در سال 1392 به عنوان کارآفرین نمونه استان شناخته و مورد تقدیر قرار گرفته است.

فاطمه در حال حاضر در مجتمع اقتصادی کمیته امداد در کنار سایر صنعتگران زن به تولید صنایع  دستی مشغول است. او می گوید:  در حال حاضر مشکل بسیاری از صنعتگران نداشتن بیمه است که انتظار می رود این موضوع به زودی حل شود.

وی ادامه میدهد: در رشته حصیر بافی در فنی و حرفه ای استان آزمونگری وجود ندارد تا با شرکت کردن صنعتگران حصیرباف در آزمون درجه هنری آنها مشخص شود.

وی ارایه غرفه های رایگان برای صنعتگران در نمایشگاههای داخل و خارج استان را راهی برای حمایت از صنعتگران عنوان می کند که به اقتصاد صنعتگران استان که اغلب آنها را زنان تشکیل می دهد کمک بسیاری می کند.

عبا بافی، بوریا بافی، خراطی و سفالگری نیز از جمله صنایع دستی های اصیل و با قدمت استان خوزستان است که در حال فراموشی هستند. در این خصوص با وارد شدن بخش خصوصی و حمایت فعالان میراث فرهنگی چند سالی است که در حال جان گرفتن هستند حمایت میراث فرهنگی و مسولان مربوطه در راه اندازی ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدامی اساسی برای حفظ و احیای صنایع دستی بومی استان خوزستان است.نام:
ایمیل:
* نظر: