کد خبر : ۲۵۸
تاریخ انتشار : ۲۲:۱۶ - ۱۲ تير ۱۳۹۷
عوارض زيست محيطي سوزاندن مزارع؛
آتش زدن مزارع پس از پايان برداشت گندم در شهرستان حميديه مشكلات بسياري بوجود آورده، اين كار با وجود ممنوعيت قانوني و هشدارهاي متعدد فعالان زيست محيطي همچنان بصورت گسترده در سطح استان انجام مي شود.

اخبار حکمت؛ مهناز بنی تمیم: در حالی که وارد ماه اول تابستان شده ایم و تقریبا 2 ماه از برداشت گندم در شهرستان حمیدیه می گذرد، همچنان خاکستر حاصل از سوزاندن مزارع مشکلاتی را برای اهالی شهرستان بوجود می آورد. خاکستری که با توجه به زمان پایان یافتن برداشت گندم وآماده کردن زمین برای کشت جدید متوجه مزارع گندم و سوزاندن کاه وکلش آن نیست و انگشت اتهام به سوی دیگری نشانه می رود.

با وجودی که اواسط اردیبهشت زمان پایان برداشت گندم در شهرستان حمیدیه بوده است و تا امروز کلیه مزارع گندم برای کشت جدید اماده شده اند اما همچنان خاکستر بر سر اهالی شهرستان می بارد و زندگی روزمره آنها را با مشکلاتی همراه می کند این در حالی است که طبق لایحه 20 قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهی اراضی کشاورزی منع قانونی دارد.

لایحه 20 قانون هوای پاک مصوب 26 مرداد 1396

لایحه 20 قانون هوای پاک که سال گذشته در مرداد ماه به تصویب رسید، می گوید: سوزاندن بقایای گیاهی اراضی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می شود. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مختلفی مقتضی به اطلاع بهره برداران بخش کشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.

تقریبا یک سالی از تصویب قانون فوق می گذرد اما همچنان مزارع کشاورزی در سطح استان خوزستان توسط کشاورزان پس از پایان برداشت گندم به آتش کشیده می شود در این میان علاوه بر نادیده گرفتن مشکلات زیست محیطی حاصل از به آتش کشیده شدن مزارع، بیماران تنفسی و پاکسازی خاکستر حاصل از آتش کشیدن مزارع دامنگیر قشر وسیعی از مردم می شود.

کارشناسان کشاورزی چه می گویند:

عبودی کارشناس ارشد مدیریت کشاورزی در این خصوص می گوید: در شهرستان حمیدیه و بخش گمبوعه که کار اصلی مردم کشاورزی و دامپروری است طی سالهای اخیر به علت کاهش جمعیت دام و به دنبال آن تقاضای کم برای مصرف علوفه ای کاه و کلش یکی از عوامل اصلی سوزاندن بقایای گندم است. همچنین به دنبال اصلاح رقم های جدید گندم با هدف افزایش محصول و استقامت در برابر خوابیدگی بوسیله باد و باران که با افزایش مقاومت تجزیه پذیری و اختلاط با خاک را از دست داده اند.

این کارشناس ارشد کشاورزی تاکید می کند: از طرفی سطح پایین مکانیزاسیون و ماشین آلات مناسب برای برداشت و خرد کردن و مخلوط کردن کاه و کلش راهی جز به آتش کشیدن مزارع پیش پای کشاورز نمی ماند. به طوری که در 20 سال گذشته آتش زدن بقایای مزارع به صورت یک عادت مقبول تبدیل شده است.

مجید عبودی هشدار می دهد: عادت به آتش زدن مزارع در کوتاه مدت مفید به نظر می رسد اما در بلند مدت با ضعیف کردن سیستم حیاتی خاک و با ازبین بردن میکروارگانیسم های آن نیاز به کودهای شیمیایی برای افزایش تولید بیشتر می شود افزایش مصرف کود و سموم هم در نهایت به کاهش کیفیت موادغذایی منجر می شود که این موضوع باعث به مخاطره افتادن سلامت مردم می شود.

بنا بر اعلام کارشناسان کشاورزی و محیط زیست، انتشار گازهای حاصل از سوزاندن مزارع که جز گازهای گلخانه ای هستند باعث برهم خوردن چرخه زیست محیطی می شود. این گازها شامل مونواکسید کربن، دی اکسید کربن، اکسید نیتروزن و سایر گازهای تولیدی هستند.

اوایل تیرماه و آسمان خاکستری رنگ بخش گمبوعه:

ساعت 11 صبح است به دنبال وزش باد آسمان بخش گمبوعه تیره شد و خاکستر حاصل از آتش سوزی مزارع در آسمان پراکنده شد. خیلی سریع حجم زیادی از خاکسترهایی با طول زیاد بر سر مردم باریدن گرفت و سپس در گوشه گوشه حیاط و خانه اهالی ساکن شد.

این موضوع باعث پریشانی مردم شد و برای لحظاتی تنفس کردن را بر مردم سخت کرد. در این میان تمیز کردن حیاط خانه با توجه به مشکل بی آبی و کم آبی که این روزها اهالی بخش گمبوعه با آن دست گریبان شده اند بر بار مشکل افزود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حمیدیه:

با توجه به دلایل مستند خاکستر منتشر شده در تیرماه حاصل آتش زدن مزارع گندم نیست.

محمد امین شاخی با اعلام پایان یافتن برداشت گندم در 15 اردیبهشت ماه تاکید می کند: خاکستر و دود منتشر شده در اوایل تیرماه امسال حاصل از آتش زدن کاه و کلش نیست و با توجه به مستندات موجود می توان گفت از آتش زدن نی و لویی حاصل شده است.

وی با اشاره به آتش زدن مزارع پس از برداشت گندم که توسط کشاورزان صورت می گیرد می گوید: این کار مشکلات زیست محیطی بسیاری به دنبال دارد که از جمله آن سفت شدن خاک به دلیل از دست دادن رطوبت است این موضوع خاک را متضرر می کند.

شاخی تاکید می کند: فرهنگسازی، برگزاری کلاسهای توجیهی و آموزش های رودر رو در کاهش آتش زدن مزارع پس از پایان برداشت گندم موثر است. همانطور که به دنبال برگذاری این آموزشها در سال گذشته، شاهد کاهش آمار آتش زدن در سال جاری بوده ایم .

آتش زدن مزارع پس از پایان برداشت گندم در شهرستان حمیدیه مشکلات بسیاری برای اهالی شهرستان به وجود می آورد این کار با وجود هشدارهای متعددی که از سوی فعالان محیط زیست منتشر می شود همچنان به صورت گسترده در سطح استان انجام می شود و با وجود منع قانونی آن و تصویب لایحه در قانون هوای پاک کشاورزان با اعلام بهترین راه برای آماده کردن زمین برای کشت جدید اقدام به آتش زدن مزارع خود می کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: