کد خبر : ۲۴۲
تاریخ انتشار : ۰۱:۲۷ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها؛
چنانچه زنان در جامعه ای مورد احترام و تکریم قرار گیرند و شأن و حقوق اجتماعی آنان رعایت شود و از آموزش و پرورش و اخذ مراتب علمی برخوردار باشند، می توان به پیشرفت و پویایی آن جامعه امیدوار بود. در غیر این صورت، دور از انتظار نیست که افرادی با پائین ترین سطح فکری، پرورش یابند که، جز به جنگ و خونریزی و ریا کاری و ظلم و ستم، به چیز دیگری، مبادرت نکنند.
نوشتاری از طیبه فایضی کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث


دهم رمضان هر سال یادآور خاطره بانوی اول اسلام، خدیجه طاهره است. بانویی که در محیط تاریک آن دوران و درک شرایط نا مساعد جامعه خود، از روح ابتکار و نو اندیشی ویژه ای برخوردار بود. پيامبراكرم(ص) در شأن همسرش خديجه(س) فرمود: سوگند به خدا، پروردگار كسي را بهتر از خديجه نصيبم نكرد. زيرا در حالي كه مردم، كفر مي ورزيدند، او به من ايمان آورد؛ مرا تكذيب مي كردند، او مرا تصديق كرد؛ به من بخل می ورزیدند، او دارايي هاي خود را در اختیار من قرار داد تا در راه خدا مصرف کنم.(شیخ مهدی حائری، شجرة طوبی، ج2، ص233) او که دارای ثروت و اعتبار فراوان بود، به جای ربا خواری و مکیدن خون محرومان که در آن زمان بسیار شایع بود و مهیا کردن خوشگذرانی های رایج آن روزگار، مال و دارایی های خود را در راه تجارت  و سود عادلانه قرار داد و با بکار گیری نیروهای سالم و مدیریت آنها، توانست، امور اقتصادی و مالی خود را توسعه دهد. 

انتخاب جوانی به نام محمد (ص) به عنوان یکی از کارگزاران خویش و سپس ازدواج با او و تحمل سختی و ناملایمات زندگی با پیامبر خدا، نشان از روحیه والا و همت سترگ و فوق وظیفه این بانوی بزرگ است. خدیجه دختر خویلد، مشهور به خدیجه کبری(س) و ام المومنین، نخستین همسر پیامبر اکرم(ص) و مادر حضرت فاطمه(س) است. 

پیامبر در طول زندگی با او، همسر دیگری برنگزید. خدیجه (س) سه سال قبل از هجرت در سن 65 سالگی در مکه درگذشت. امسال پنجم خرداد ماه مصادف با دهم ماه مبارک رمضان سالروز وفات این بانوی طاهره است. امروز ما زنان ایرانی و مسلمان، با شرایط سخت اقنصادی و نابرابریی فرهنگی در حوزه زنان، مواجه هستیم، امیدواریم با الگو گرفتن از این بانوی بزرگوار و تلاش زنان و مردان سخت کوش، این شرایط را به شرایطی مطلوب و دلخواه برسانیم. 

پر واضح است که اساسی ترین رکن هر جامعه، زنان  هستند، زیرا علاوه بر مسئولیت تولید نسل، آموزش و تربیت فرزندان و نسل آینده را به عهده دارند. بنابراین شرایط و اوضاع اقتصادی و بخصوص اجتماعی و فرهنگی حاکم بر زنان، نقش موثری در شکل گیری و توانمندی نیرو های هر جامعه دارد. چنانچه زنان در جامعه ای مورد احترام و تکریم قرار گیرند و شأن و حقوق اجتماعی آنان رعایت شود و از آموزش و پرورش و اخذ مراتب علمی برخوردار باشند، می توان به پیشرفت و پویایی آن جامعه امیدوار بود. در غیر این صورت، دور از انتظار نیست که افرادی با پائین ترین سطح فکری، پرورش یابند که، جز به جنگ و خونریزی و ریا کاری و ظلم و ستم، به چیز دیگری، مبادرت نکنند. 

مسئله مهم دیگری که باید مورد توجه مسئولان و فعالان فرهنگی قرار گیرد، زنان جوان و زنان سالخورده ای که متاسفانه در گوشه و کنار خیابانها، در بازارها یا به دست فروشی یا تکدی گری مشغول هستند. وضعیت بحرانی این زنان علاوه بر مسائل روحی و روانی که برای خود و خانواده شان بدنبال دارد، موجب سوء استفاده افراد سودجو را فراهم می کند که احتمال آلوده شدن فضای اجتماع را افزایش می دهد. به نظر می رسد با در اولویت قرار دادن این موضوع و یافتن راه حلی برای خود اشتغالی این بانوان قدم مثبتی برای از بین بردن بسیاری از معضلات اجتماعی کشور برداشته شود.


  

نام:
ایمیل:
* نظر: